[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Biesiada Kulinarna w Pałacyku nad Wartą

garnkiPrażonki to pyszna potrawa regionalna. Banalna w przygotowaniu, przepyszna w smaku. Sekret ich wspaniałości leży w umiejętnym – warstwowym układaniu warzyw, kiełbasy i boczku w specjalnie przeznaczonym do tego celu garnku.

Ważne jest też, jak pieczemy i czy właściwie nadzorowany jest ogień. Smakują wyśmienicie, a swoim zapachem drażnią nos niejednego łasucha. Nie inaczej było w piątek w Pałacyku nad Wartą.

Zorganizowana przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Zawierciu biesiada kulinarna, podkreśliła wyjątkowość tej potrawy. Prażonki były elementem projektu „Etno Kreacje – cykl warsztatów dla społeczności Zawiercia”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.

pieczenie

W spotkaniu wzięli udział: Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski, Koło Gospodyń Wiejskich i Zespół Kromołowianie, Koło Gospodyń Wiejskich z Karlina, Ochotnicza Straż Pożarna z Kromołowa, uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej nr 13, uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 5, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 oraz Zespołu Szkół im. Xawerego Dunikowskiego oraz wszyscy pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu.

Podczas biesiady Panie z Kół Gospodyń Wiejskich opowiadały o tradycjach, które kultywują, o swoich strojach, zaprezentowały również pieśni ludowe. Muzyczne rytmy porwały do tańca wielu uczestników. Było też kolorowanie ludowych mandali i odwiedziny w Ochotniczej Straży Pożarnej. Tam nasi goście mogli poznać tajniki pracy strażaka. Zobaczyć jakim sprzętem dysponują i jak ciężki i niebezpieczny jest to zawód.

koncertspotkanie

Punktem kulminacyjnym spotkania były wspomniane już prażonki. Wspólne przygotowywanie potrawy, pieczenie, a następnie ich degustacja, sprawiły, że każdy mógł się czuć wyjątkowo.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019″.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu