[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

Zagłębiowski Czwartek w Pałacu Schoena

plakat28 listopada 2019 o godz. 17.00 Zagłębiowska Mediateka i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na kolejny Zagłębiowski Czwartek, który tym razem wyjątkowo odbędzie się w siedzibie sosnowieckiego Muzeum. W gościnnych wnętrzach Pałacu Schoena ks. dr Mikołaj Dziewiatowski wygłosi wykład z okazji 130-lecia Cerkwii w Sosnowcu. Wstęp wolny.

Cerkiew przy ulicy Kilińskiego to jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Powstała w 1889 roku, a jej fundatorami byli nie tylko wyznawcy prawosławia, ale także katolicy, ewangelicy oraz wyznawcy judaizmu. Nie była to jedyna cerkiew w historii Sosnowca. Pierwsza, pw. Aleksandra Newskiego, powstała w Granicy (dzisiejszych Maczkach), a zburzono ją w 1955 roku. Druga natomiast, pw. św. Mikołaja Cudotwórcy przy ulicy Parkowej, została wysadzona w 1938 roku. Ocalała cerkiew pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii jest zatem jedynym symbolem istnienia w Sosnowcu znacznej grupy wyznawców prawosławia.

Ks. dr Dziewiatowski ukończył socjologię oraz zarządzanie na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowe studia z zakresu teologii prawosławnej na Uniwersytecie w Białymstoku, a także studia doktoranckie w zakresie teologii porównawczej – edukacji i dialogu ekumenicznego na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Od 2018 roku jest wikariuszem parafii pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii.

Zapraszamy 28 listopada 2019 o godz. 17.00 do Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu (ul. Chemiczna 12).

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu