[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

Kryminał pod psem w będzińskiej bibliotece

KSIĄŻKILudzkość generalnie dzieli się na wielbicieli psów bądź kotów. Tak rozpoczęła spotkanie z czytelnikami Marta Matyszczak, która gościła w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie 20 listopada. Autorka zadeklarowała przynależność do pierwszej grupy wielbicieli, choć od niedawna stała się również posiadaczką dwóch kotów. Jednak to jej pies, adoptowany z chorzowskiego schroniska Gucio, jest pierwowzorem jednego z głównych bohaterów cyklu powieści „Kryminał pod psem”.

Do pisania kryminałów Martę Matyszczak zainspirowały książki Agathy Christie, Arthura Conan Doyle’a i rodzimej powieściopisarki Joanny Chmielewskiej, które uwielbiała czytać od najmłodszych lat. Od dziecka wiedziała też, że chce zostać pisarką. I jest. Na rynku wydawniczym znajduje się jej 5 książek oraz 3 antologie opowiadań, w których zamieszczone są kryminały Marty Matyszczak.

spotkanie
Podczas spotkania w Będzinie autorka odkryła ciekawostki na temat swojego rodzinnego Chorzowa, w którym rozgrywa się akcja jednej z książek, wyjawiła kulisy powstawania zarysu fabuły powieści, którą tworzy niczym scenariusz filmowy, podzieliła się z czytelnikami także swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi współpracy z profesjonalnym wydawnictwem. Uczestnicy spotkania poznali również genezę serii „Kryminał pod psem”, która powstała z miłości autorki do kryminałów, jej poczucia humoru, zamiłowania do podróżowania oraz ciekawym osobom otaczającym autorkę.

spotkanie

Czytelnikom, po zdobyciu tak wielu informacji bezpośrednio od autorki pozostaje wyczekiwać na kolejne przygody detektywa Szymona Solańskiego i jego przyjaciela Gucia, które jak zdradziła Marta Matyszczak powinny znaleźć się początkiem 2020 roku i tuż przed wakacjami.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie