[Relacja] MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PSZCZYNIE

Różne oblicza literatury młodzieżowej – lekcje biblioteczne dla gimnazjalistów

IMAG1629aBibliotekarka MPBP w Pszczynie – Ewa Pala od października do grudnia przygotowała dla uczniów pięciu klas drugich Publicznego Gimnazjum nr 4 w Pszczynie 3-godzinny cykl lekcji bibliotecznych „Różne oblicza literatury młodzieżowej”.

Cykl został opracowany i zrealizowany w ramach projektu Biblioteki Narodowej Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych – Priorytet 2 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

IMG_1889a

Każda klasa 2, raz w miesiącu w ramach lekcji języka polskiego uczestniczyła w zajęciach z powieści dla młodzieży, fantasy i horrorów. W sumie, w ramach każdego ze spotkań, udział wzięły 343 osoby, które wspólnie analizowały fragmenty wybranych tekstów, dokonywały charakterystyki poszczególnego gatunku literatury dla młodzieży, a także tworzyły rysopis i krótką charakterystykę głównego bohatera.

IMG_1907a

Oprócz tradycyjnego kontaktu z książką -wspólnego czytania fragmentów, recenzowania przeczytanych tytułów i zachęcania do lektury rówieśników, młodzież odgrywała scenki, wcielając się w role z powieści fantasy i tworzyła prace plastyczno-literackie obrazujące głównych bohaterów. Na pamiątkę każdego spotkania każdy uczeń otrzymywał specjalnie wykonaną na tę okazję zakładkę, zachęcającą do lektury powieści młodzieżowej, fantasy czy horroru uzupełnioną o listę autorów, piszących w danej tematyce

Nadesłała: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, Pszczyna