[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU. FILIA NA OSTROGU

„Sklepy cynamonowe” w bibliotece na Ostrogu

spotkaniePierwsze w tym roku spotkanie w Klubie Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu wpisało się w obchody wyzwolenia obozu Auschwitz. Przed publicznością wystąpił Robert Urbanowski z Midraszowego Teatru Żydowskiego z monodramem „Sklepy cynamonowe”.

„Sklepy cynamonowe” to piętnaście opowiadań, tworzących spójną, narrację, w której Schulz powraca do rzeczywistości dzieciństwa. Utwór powstał w 1933 r. Początkowo skierowany był tylko do bardzo wąskiej grupy przyjaciół. Dopiero przypadek, który skierował nieopublikowane dzieło Schulza do Zofii Nałkowskiej, pozwolił na szeroki zachwyt  twórczością drohobyczanina i w końcu jej wydanie.

teatr

Zbiór opowiadań Sklepy cynamonowe jest wielką retrospekcją. Bohater przypomina sobie mianowicie własne dzieciństwo. Jawi mu się ono jako arkadyjska kraina, utracone w dorosłym życiu szczęście. Ów beztroski okres młodości był zarazem czasem odkrywania, poznawania i oswajania rzeczywistości. Bohater „Sklepów cynamonowych” chłonie świat, głęboko przeżywa jego kolory, smaki, zapachy zmysłów. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że rzeczywistość oglądana oczami dziecka będzie nieco zdeformowana, odmienna od obiektywnego oglądu dorosłych. Brawurowa gra aktorska Roberta Urbanowskiego i poruszające spotkanie z prozą Brunona Schulza były dla czytelników raciborskiej biblioteki prawdziwą ucztą teatralną!

Na kolejne spotkanie w ramach Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu organizatorzy zapraszają 25 lutego o godz.16.30. Gościem biblioteki przy Bielskiej 12 będzie Krzysztof Jeremicz, który opowie o surowych krajobrazach i gorących gejzerach tajemniczej Islandii.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu