[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JASTRZĘBIU-ZDROJU

AKADEMIA MŁODYCH DETEKTYWÓW – FERIE 2020

ferieFerie z Biblioteką już za nami, jednak wspomnienia tych twórczo spędzonych chwil pozostaną na długo w pamięci odwiedzających Miejską Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu-Zdroju.

Inspiracją do prowadzonych działań była poczytna i lubiana przez dzieci seria książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka.

Przygody dziecięcych detektywów zachęcały do kontaktu z literaturą i zapraszały do zabawy rozwijając wszechstronnie wiedzę dzieci. Wśród atrakcji przygotowanych dla małych czytelników znalazły się najróżniejsze formy aktywności doprawione dobrą literaturą.

szycie

Jedną z propozycji były warsztaty dogoterapii, podczas których dzieci poddane zostały wyjątkowym spotkaniom z pieskami. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się czym jest dogoterapia i dla kogo jest skierowana. Ważnym elementem spotkania była edukacja dzieci w zakresie właściwej opieki i pielęgnacji zwierząt, w tym przypadku psów.dogoterapiadogoterapia

Podczas warsztatów dziennikarskich dzieci dowiedziały się na czym polega praca dziennikarza oaz jakie cechy powinien on posiadać. Ważnym elementem tego spotkania  była praca nad autoprezentacją, którą dzieci mogą wykorzystać w najróżniejszych sytuacjach życia codziennego. „Wisieńką na torcie” tego spotkania była możliwość wcielenia się w rolę dziennikarza telewizyjnego, który przeprowadził wywiad z pozostałymi uczestnikami warsztatów.

dziennikarz

To jeszcze nie koniec wyjątkowych spotkań w bibliotece. W kolejnych dniach dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych i artystycznych, podczas których wykonały m.in. oryginalną biżuterię. Nowoczesne technologie cyfrowe poznali uczestnicy warsztatów kodowania z użyciem robotów.

kodowanie

Podczas spotkania z podróżnikiem z organizacji „Poznajemy Świat” dzieci rozwiązywały „Tajemnicę Kawiarni” ale w tym przypadku główną bohaterką była herbata. Uczestnicy tego spotkania przenieśli się w najodleglejsze rejony świata poznając informacje na temat uprawy, wykorzystania oraz sposobu parzenia tego aromatycznego napoju.

biżuteria

Na zakończenie Ferii z Biblioteką dzieci zaproszone zostały do uczestniczenia w wielkim finale pt. „Tajemnica Biblioteki”. Największą atrakcją zaplanowaną na ten dzień było spotkania z Barbarą Gawryluk, która przetłumaczyła na język polski książki o przygodach Lassego i Mai. Podczas spotkania autorka opowiedziała o pracy tłumacza książek oraz o ciekawostkach związanych z książkowym Valleby. Dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach literackich, które przygotowała dla nich autorka. Uczestnicy chętnie zadawali pytania dotyczące pracy pisarza oraz książek z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Podczas imprezy finałowej dzieci uczestniczyły w warsztatach kuglarskich oraz plastycznych. Wiedza na temat przygód Lassego i Mai sprawdzona była podczas literackiej gry wielkoformatowej.

finał

Dwa tygodnie minęły bardzo szybko. Dużo satysfakcji organizatorom tego wydarzenia przyniosły uśmiechnięte dziecięce twarze oraz pozytywne opinie rodziców. Do zobaczenia za rok na kolejnym zimowym spotkaniu z literaturą podczas ferii.

Nadesłała: Anna Rucka