[Relacja] Biblioteki publiczne woj. śląskiego

Śląskie biblioteki publiczne w czasach kwarantanny

Biblioteki publiczne zostały zamknięte w dniu 13 marca br. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tego czasu swoje działania przeniosły do Internetu. Specjalnie dla Was zebraliśmy najciekawsze przykłady działań bibliotek publicznych z woj. śląskiego w czasie kwarantanny.

 1. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie opracowała cykle filmów  udostępnianych na koncie Biblioteki w serwisie Facebook:
  •  Dobry zwyczaj… czytaj – cykl został podzielony na trzy grupy: czytanie literatury dla dorosłych i dzieci w wieku przedszkolnym oraz poezji. O wyznaczonej godzinie bibliotekarze czytali wybrane teksty podczas trasnmisji online na Facebooku,
  • Zrób to z nami – bibliotekarzami: pracownicy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży pokazali jak zrobić ciekawe dekoracje z materiałów, które mamy pod ręką w domu,
  • Czytanie na ekranie, czyli Ibuk Libra
  • Przewodnik po skarbcu. Przewodnik cennych zbiorów Biblioteki.
 2. Biblioteka Miejska w Cieszynie systematycznie publikowała posty z serii „Przez ALFABET do KSIĄŻKI”, w którym prosiła czytelników o polecenie tytułów książek rozpoczynających się na wybraną literę alfabetu. Propozycje widoczne są w komentarzach postów na Facebooku.
 3. Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej na swoim koncie na Facebooku publikuje cykle filmów przygotowywanych przez pracowników MBP:
  • Bibliotekarze polecają – bibliotekarze polecają swoje ulubione książki,
  • Biblioteka czyta dzieciom – codziennie ok. godz. 19:00 bibliotekarze czytają bajki w formie transmisji (live streamingu),
  • Biblioteka inspiruje – w krótkich filmikach bibliotekarze pokazują jak wykonać dekoracje z różnych materiałów (papier, tkaniny),
  • Liga Wiedzy Literackiej  – w tym konkursie przewidziano pytania dla „juniorów” i „seniorów” ze znajomości treści książek,
  • Opowieści Mateusza co z domu się nie rusza – spektakl online przeznaczony dla dzieci,
  • Hugon w podróży – śmieszne rysunki czy zagadki przedstawiające Hugona na rysunkach.
 4. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przedstawiała „Bajeczki z bibliotecznej półeczki” dla swoich najmłodszych czytelników. Bibliotekarz czytał wybrane książki na Facebooku. Na fanpage’u MBP zostało także opublikowane nowe logo MBP.
 5. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach na profilach filii na Facebooku prowadziła wiele akcji dla czytelników, m.in.: quizy „Cytaty z książek dla dorosłych”, Czytanie na ekranie. Spotkania z książką w każdy wtorek dla najmłodszych oraz Bajki przez telefon.
 6. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim zaprosiła swoich najmłodszych czytelników na „Bajkoczytanki” publikowane na Facebooku.
 7. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu zaprosiła czytelników do oglądania filmików opublikowanych na kanale „Biblioteka w  dychę” w serwisie Youtube. Informacje o pojawieniu się filmików zamieszczano na Facebooku.M
 8. Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu przeniosła swoje projekty do serwisów Youtube i Facebook: Kultura zdaWAlna, Kreatywne warsztaty z Biblioteką, Ugotuj coś z Biblioteką oraz Kreatywna Pracownia Plastyczna.
 9. Biblioteka Śląska w Katowicach zaproponowała czytelnikom bezpłatne usługi online: skanu do 10 stron oraz digitalizacji i udostępnienia książki znajdującej się w domenie publicznej.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprosiło wszystkie biblioteki do udziału w ogólnopolskiej akcji #NieZostawiamCzytelnika. Wystarczy, że biblioteka, która chciałaby podzielić się z informacją o swojej ofercie dla czytelników z innymi bibliotekarzami to w poście hasztag akcji. SBP organizowało także webinaria, spotkania i warsztaty online. Więcej informacji na portalu SBP.

Jeśli znasz bibliotekę, która miała ciekawy pomysł działań online i chciałbyś o tym powiedzieć innym to skontaktuj się z nami!