[Zapowiedź] Nowości Wydawnictwa SBP

Propozycja Wydawnictwa SBP

stowarzyszenieWydawnictwo SBP prezentuje najnowsze publikacje, które można zakupić po okazyjnych cenach w sklepie internetowych SBP. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Big Data w humanistyce i naukach społecznych / Red. Aneta Firlej-Buzon

Z opisu książki:

Licz to, co policzalne, mierz to, co mierzalne, a to, co niemierzalne, uczyń mierzalnym” – przypisywana Galileuszowi sentencja wyróżniająca marzenia metodach badawczych umożliwiających  precyzyjne mierzenie rzeczywistości, inspirowała przez stulecia przedstawicieli świata nauki. Rozwijane i ulepszane instrumentarium metodologiczne zmieniało stopniowo oblicze nauk przyrodniczych i ścisłych, obecnie zaś przeobraża humanistykę oraz nauki społeczne. Monografia Big data w humanistyce i naukach społecznych, to pierwsza książka ukazująca zainteresowanie problematyką big data przedstawicieli tytułowych dyscyplin. Poszczególne teksty prezentują zarówno rozważania teoretyczne, jak i zagadnienia będące wynikiem praktycznych doświadczeń w zakresie przetwarzania zasobów danych o dużej objętości i złożoności.

 Cena: 35 zł

Możliwość zakupu na stronie internetowej Wydawnictwa SBP.

Seniorzy w bibliotece i ich pierwsze kroki w cyfrowy świat. Wybór konspektów zajęć / Marcin Blicharski

Z opisu: Książka zachęca bibliotekarzy do organizowania kursów komputerowych dla seniorów, a tych którzy już to robią motywuje do dalszej pracy. Konspekty podsuwają pomysły i inspirują do działań. Marcin Blicharski dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy na rzecz osób starszych – seniorów, których nazywa „młodzieżą w wieku dojrzałym”.

Na początku publikacji zamieszczono Uwagi do prowadzenia zajęć i ich organizacji oraz propozycję Dziennika zajęć na kursach komputerowych. Zasadniczą część stanowią 22 konspekty dla grupy początkującej. Wśród tematów odnajdziemy bardzo wstępne zagadnienia, takie jak: początki pracy z komputerem; Nauka obsługi myszki; Nauka obsługi klawiatury; Zapoznanie się z systemem. Pulpit czy Obsługa okien, kosza oraz aplikacji systemowych. Wymagające więcej wprawy np.: Edytor tekstu; Arkusze kalkulacyjne; Tworzenie prezentacji; Część zaś to spotkania poświęcone Internetowi: Pierwszy krok w cyfrowy świat Internetu oraz sposoby połączenia z Internetem; poruszanie się po Internecie, praktyczne strony WWW; zakładanie poczty na Gmail-u oraz nauka korzystania z konta; narzędzia Google w tym pisanie za pomocą mikrofonu; Wirtualne podróże 360 stopni – cały świat, a nawet kosmos; Komunikator internetowy Skype; Zapisywanie plików na nośnikach pendrive oraz nagrywanie płyt CD/DVD. Ciekawą propozycją jest zapoznanie słuchaczy ze stronami poświęconymi kulturze (Przeglądanie zdjęć, muzyki i filmów na komputerze oraz korzystanie z YouTube; Wirtualna rzeczywistość i korzystanie z oku­larów VR; Legalna Kultura) oraz bezpieczeństwu w Internecie (Bezpieczny senior w Internecie). Pojawiła się również propozycja oswajania seniorów z technologią na co dzień – e-Bilet – zamówienie, zakup lub rezerwacja.

Cena: 25 zł

Możliwość zakupu w sklepie Wydawnictwa SBP.

Józef Grycz (1890-1954). Organizator polskiego bibliotekarstwa / Andrzej Mężyński

Z opisu: Publikacja jest monografią biograficzną Józefa Grycza – bibliotekarza i organizatora polskiego bibliotekarstwa XX wieku.  W swoich licznych publikacjach podejmował on zagadnienia podstaw metodologicznych bibliotekarstwa, a także organizacji bibliotek.  Grycz był świadkiem i aktywnym współuczestnikiem wydarzeń wpływających na kształt polskiego bibliotekarstwa. Po I wojnie światowej uczestniczył w procesie przekształcania bibliotek naukowych z placówek traktowanych w XIX wieku jako miejsca elitarne – służące jedynie  erudytom – w dostępne dla wszystkich publiczne placówki edukacji i informacji. W czasie II wojny światowej chronił z powodzeniem zbiory warszawskich bibliotek, a po wojnie wydał pięć książek, łącznie stanowiących pionierski, encyklopedyczny  zarys księgoznawstwa.  Współtworzył i realizował olbrzymi program odbudowy bibliotekarstwa, przede wszystkim organizowania od podstaw sieci bibliotek powszechnych (później zwanych publicznymi). Działalność Józefa Grycza w dużej mierze zaważyła na kształcie nowoczesnego polskiego bibliotekarstwa XXI wieku.