[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W ŻELISŁAWICACH

Wszystko co dobre szybko się kończy – z życia Filii w Żelisławicach

 

IMG_1355Wszystko co dobre szybko się kończy – a w szczególności ferie – czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii zimowych z książką w Bibliotece nie brakowało.

Celem organizacji zajęć pt. „Ciekawe dlaczego” w czasie tegorocznych ferii było zagospodarowanie wolnego czasu naszym młodym czytelnikom, zachęcenie ich do czytania oraz zorganizowanie dobrej zabawy. Chcieliśmy, żeby dzieciaki zainteresowały się słowem pisanym, a poprzez to otaczającym ich światem, aby poprzez zabawę rozwijały wyobraźnię, umiejętność współdziałania w grupie oraz sprawności manualne. Chcieliśmy, żeby dzieci mogły zapisać w swej pamięci bibliotekę jako miejsce ciekawe i atrakcyjne, w którym można zdobywać wiedzę i fajnie spędzić czas.

Podczas tegorocznych ferii w Żelisławicach młodzi czytelnicy mieli możliwość udziału w spotkaniu pt. ”W trosce o dziką zwierzynę”. Zostało ono poprowadzone przez panie z Nadleśnictwa Siewierz, które opowiadały o życiu leśnych zwierząt i radziły jak powinno się im pomagać w zimie.

Dzieci dowiedziały się również, jak zwierzęta zachowują się w lesie, które z nich zapadają w zimowy sen, jakie ptaki odlatują, a jakie przylatują do nas na zimę. Rozpoznawały ślady zwierząt. Usłyszały wiele cennych rad, jak należy dbać zimą o zwierzęta, jakie ptaki dokarmiać. Wiele emocji dostarczyło im kręcenie leśnym kołem fortuny i zgadywanie odpowiedzi. Na zakończenie każde dziecko obdarowane zostało różnymi gadżetami, folderami, mini zwierzątkami i karmą dla ptaków tzw. ptasią pyzą.

W programie Biblioferii było głośne czytanie, warsztaty plastyczne, literackie, gry  i zabawy, które wypełniły nam czas. I chociaż pogoda za oknem dawała się we znaki, chętnych dzieci do udziału w zajęciach nie brakowało. Cieszymy się, że młodzi ludzie zechcieli spędzić swój wolny czas nie tylko przed komputerem i telewizorem, lecz w bibliotece między kolorowymi bajkami i książkami. Kolejne dni ferii z książką mijały, a dzieci bawiły się w najlepsze! Każdego dnia przychodziły na zajęcia z uśmiechem na twarzy, który dla nas prowadzących zajęcia był najlepszym podziękowaniem i uznaniem.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał słodki upominek i dyplom.  Z prac wykonanych podczas zajęć a było ich sporo została wykonana wystawa.  Ferie zimowe dobiegły już końca, ale biblioteka nadal jest otwarta i czeka na tych, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić.

IMG_1392 IMG_1395

 

 

 

 

Nadesłała: Justyna Madejska, MGBP w Siewierzu Filia nr 2 w Żelisławicach