[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Promocja książki o Adolfie Pilchu

ciechociemny_055_lowW sali Domu Zborowego dnia 12 marca 2015 roku odbyła się promocja książki Danuty Szczypki pt. mjr Adolf Pilch (1914-2000) – cichociemny z Wisły. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Cieszynie, zaś organizatorami spotkania były Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle.

Na uroczystość przybyło ponad 150 osób, wśród których znaleźli się goście specjalni: córka i syn Adolfa Pilcha z Londynu, Anna Marples i Adam Pilch, wiślańska część Rodziny na czele z bratankiem Pawłem Pilchem oraz Rodzina z Zaolzia na czele z Karolem Cieślarem wraz z Małżonką, panią poseł na Sejm RP Aleksandrą Trybuś-Cieślar.

Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli podkomendnych cichociemnego z Wisły. Żołnierzy i ich Rodziny zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zgrupowaniu Stołpecko-Nalibockim reprezentował prezes Maciej Downar Zapolski. Naczelnego Kapelana Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego reprezentował z kolei kapelan „Gromu” ks. ppor. Marcin Konieczny. Na promocji obecni byli również: Jerzy Nogowczyk – wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz Janusz Podżorski – przewodniczący Rady Miasta Wisła. Nie zabrakło przedstawicieli świata nauki i kultury, wśród których znalazł się prof. dr hab. Radosław Zenderowski.

Gości powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej dr Renata Czyż. Następnie głos zabrał proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle, ks. Waldemar Szajthauer, który zaznaczył, że promocja kolejnej książki Wydawnictwa Luteranin wpisuje się w ogłoszony przez Kościół Rok Kultury. Prezentacji nowego wydawnictwa dokonał prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej dr Józef Szymeczek. Zwrócił on uwagę na genezę tak niecodziennej formacji wojskowej jaką stanowili cichociemni oraz na niebezpieczeństwo misji jaką podejmowali, decydując się na zrzut spadochronowy na teren okupowanego kraju.

ciechociemny_027_lowUroczystość wzbogacił swym występem Wiślański Zespół Kameralny WZK działający przy Wiślańskim Centrum Kultury. Pod kierunkiem Tadeusza Poloka zespół przygotował repertuar patriotyczny i wykonał m.in. ulubioną pieśń Adolfa Pilcha pt. „O gwiazdeczko coś błyszczała”. Następnie głos zabrała Autorka książki Danuta Szczypka, która podkreśliła, jak ważne jest przypominanie wielkich postaci wywodzących się z Wisły, a podziękowania za udostępnienie materiałów skierowała do Rodziny Pilchów oraz wielu innych osób. Głos zabrał również prezes Maciej Downar Zapolski ze ŚZŻ AK dziękując za zorganizowanie uroczystości i pamięć o żołnierzach „Doliny” oraz samym dowódcy, cieszącym się wielkim autorytetem wśród podkomendnych i ich dzieci.

Na zakończenie przemówiła Rodzina Adolfa Pilcha, w imieniu której głos zabrała córka Anna Marples. Opowiedziała o życiu ojca na emigracji, o jego działalności na rzecz dawnych towarzyszy broni oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na uchodźctwie.

ciechociemny_048_lowPierwsze egzemplarze wręczył Rodzinie i gościom ks. proboszcz Waldemar Szajthauer, ale też każdy uczestnik promocji otrzymał publikację. Kolejka po autograf od Autorki długo nie chciała się skończyć, choć w międzyczasie można było skorzystać z przygotowanego przez Rodzinę poczęstunku. Dziękujemy Rodzinie Pilchów i Autorce oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej za pomoc w organizacji tego uroczystego spotkania.

ciechociemny_080_lowNadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle