MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PYSKOWICACH

Bibliolato 2014 w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pyskowicach

wakacje 14.07 pyskowice lato 2014 Pyskowice

Bibliolato 2014 w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pyskowicach
Program Bibliolata 2014 realizowano w Oddziale dla Dzieci pod hasłem „Każdy dobrze wie, że latem w bibliotece nie nudzimy się!” Zgodnie z przyjętą dewizą konkursy, quizy, zgaduj-zgadule, krzyżówki, zajęcia plastyczne, czytelnicze, muzyczne, manualne oraz turnieje gier planszowych i komputerowych miały charakter wakacyjnej zabawy.
Lipcowe zajęcia otworzyła „Galeria Postaci Bibliolata”. Na wystawę złożyły się autoportrety w kredce i odciski dłoni uczestników w masie solnej sygnowane „makaronowym” podpisem.
45 rocznicy lądowania człowieka na księżycu poświęcono zajęcia czytelniczo-plastyczne „Kosmiczne lato” oraz manualne „Eco-deko”. Po wysłuchaniu fragmentów książki S. Hanaka „Astropodróże Ariela” z plastikowych butelek, plasteliny, guzików i słomek tworzono postaci kosmitów, a z folii, płyt kompaktowych i opakowań po lekarstwach roboty i kosmiczne obrazki. Młodsze dzieci wykonały ilustracje ukazujące start rakiety i astronautę w przestrzeni kosmicznej, starsze ulepiły z plasteliny model galaktyki.
„Wybryki w Krainie Plastyki” uzmysłowiły uczestnikom, jak ciekawe rzeczy można stworzyć ze zwykłych przedmiotów użytych w niekonwencjonalny sposób. Taką metodą „wyczarowały” z bandaża i kawy egipski papirus z motywem widokowym a ze spaghetti śmiesznego „makaronowego spaniela” i krzywą wieżę w Pizie. Makaronowe tworzywo stało się podstawą prac przedstawiających statki i krajobrazy (nie tylko jurajskie). Wykorzystując poszczególne części dłoni malowały palcami dżunglę oraz wykonały ilustracje na konkurs ogłoszony przez Bibliotekę Powiatową „Plastusiowe przygody małego ludzika z piórnika”.
Na kolejnych zajęciach „Dekoracje na wakacje” każdy tworzył swoją skrzynię skarbów.
Dużą pomysłowością wykazały się dzieci w konkursie ”Co zabrałbyś z sobą na bezludną wyspę”. Oprócz niezbędnych w epoce komputerowej „eksponatów”, w bagażu znalazły się akcesoria plażowe, książki, przyrządy sportowe. Zwraca uwagę fakt, że nikt nie pominął narodowej flagi.
Sierpień zapoczątkowała „Akademia Wyobraźni” – blok programowy składający się
z zajęć czytelniczo- plastyczno- muzyczno- manualnych. Zadaniem uczestników było dać upust wodzom fantazji „przelewając” na papier emocje i nastroje zawarte w muzyce prezentujące tańce polskie: mazurek, oberek, polonez. Na papierze nutowym odciski palców symbolizujące nutki nie tylko mają kolory odpowiadające tonacji utworów, ale obrazują również jego charakter i tempo za pomocą „dorysowanych” rąk i nóżek „skacząc” po pięciolinii.
Ponadto techniką kolażu ze skrawków materiału, serwetek i koronek tworzono „Morski świat”. Wzorując się na popularnej grze w podchody uczestnicy podzieleni na trzy grupy rysowali mapy do wskazówek zawartych w otrzymanym tekście. W efekcie powstały szczegółowe plany wyspy, wesołego miasteczka, górskiej wycieczki.
„Letnie zabawy w gorącej atmosferze” przeniosły dzieci w tropikalne klimaty. Na zajęciach z papieroplastyki wykreowały kolorowy świat oceanicznej fauny (żółwie i ośmiornice).
„Wesołe tangramy” przybliżyły uczestnikom chińską sztukę układania figur. Poznając poszczególne elementy układanki uczyli się, jak przedstawić wyobrażenia ludzi, zwierząt, przedmiotów używając 7 figur geometrycznych oraz jak wygląda tangramowy alfabet.
Również w sierpniu zaproponowano dzieciom „Wakacyjną podróż po Unii Europejskiej szlakiem bajek i baśni”. Wybrano „Księżniczkę na ziarnku grochu”, „Kota w butach”, „Królewnę Śnieżkę” oraz uwspółcześnioną wersję muzyczną „Jasia i Małgosi”. Plonem zajęć były prace malowane farbami, wykonane z plasteliny a Królewna Śnieżka i siedem krasnoludków powstały z doniczek. Nie zabrakło również bajkowych zgadywanek, quizów czy zabaw „Co by  było, gdyby…”.
Na ostatnich zajęciach dzieci rysowały „Wspomnienia atrakcji z letnich wakacji”.
Dopełnieniem programu był turniej gier planszowych i komputerowych oraz makaronowe zabawy literowe, polegające na układaniu wyrazów i zdań z tego produktu spożywczego. Wielkim powodzeniem cieszyli się „Milionerzy” oraz „Lotto”.
W ramach konkursu dla klas IV-VI ogłoszonego przez Bibliotekę Powiatową „Tu Plastuś mieszka i przyjaciół reszta” wykonano piórniki z bohaterami „Plastusiowego pamiętnika”.
Nagrodą dla najbardziej zaangażowanych uczestników Bibliolata była wycieczka do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, zorganizowana przez p. Annę  Cembor, kierownika Filii nr1 w Pyskowicach.
Zakończenie i podsumowanie wakacyjnych spotkań oraz wręczenie dyplomów i nagród wszystkim uczestnikom nastąpiło 29.08.2014 r. o godzinie 13.00.
Z różnorodnych propozycji zajęć, odbywających się trzy razy w tygodniu skorzystało 59 dzieci, co dało łącznie 288 odwiedzin w ciągu dwóch miesięcy. Z Internetu i gier komputerowych skorzystały 343 osoby.

Nadesłała: Lidia Kozok