[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KROCZYCACH

Wystawa rzeźb i obrazów Stanisława Welona

IMG_2199 [1600x1200]Wielu mieszkańców Kroczyc nawet nie zdaje sobie sprawy, że w naszej miejscowości mieszkają wybitni artyści. Jednym z nich jest pan Stanisław Welon. Ten malarz i rzeźbiarz tworzy dzieła którymi zachwycają się znawcy sztuki z całej Polski.

11 i 12 maja br. biblioteka gościła uczniów Szkoły Podstawowej w Kroczycach na spotkaniu autorskim z artystą.

Uczniowie byli ogromnie zainteresowani tematyką wystawy, która doskonale wkomponowała się we wnętrze biblioteki . Z ciekawością wysłuchali opowieści malarza, który dzielił się praktyką artystyczną.

IMG_2191 [1600x1200]

Artysta podkreśla, że tworzy głównie dla siebie. Jego prace odzwierciedlają dawne życie wiejskich mieszkańców gminy. Jednak szczególne miejsce w jego artystycznym dorobku zajmują obrazy przedstawiające dawne Kroczyce – „To Kroczyce z lat mojego dzieciństwa. Część budynków została, ale wielu z nich już nie ma. Panoramę odtwarzam z pamięci lub ze starych zdjęć. Zamykam oczy i wtedy wracają wszystkie wspomnienia i widoki”.

IMG_2229 [1600x1200]

Dowiedzieli się więcej o zawartej w obrazach historii. Podziwiali bogactwo treści prac wykonanych na podstawie przeżyć i faktów, będących osobistym doświadczeniem artysty.

IMG_2232 [1600x1200]

W 2010 roku jego twórczość została uhonorowana „ Medalem zasłużony dla Kultury Polskiej” – to szczególne odznaczenie, nadane zostało przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadesłała: Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach