[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

Groza nie czytać podczas Nocy Bibliotek

 IIIW sobotę 30 maja 2015 roku w bibliotekach publicznych i szkolnych w całej Polsce odbyła się Noc Bibliotek. Akcja organizowana w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, hasłem „Groza nie czytać”, promowała świat książek, wiedzy i bibliotek. Jej celem było zachęcanie do aktywnego wypoczynku w świecie literatury.

Wśród 500 bibliotek uczestniczących w Nocy Bibliotek nie zabrakło Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, która wspólnie z Gimnazjum nr 1 nakręcała na czytanie mieszkańców Będzina. Akcję wsparł Prezydent Miasta Będzina, który wydarzenie objął honorowym patronatem. Organizatorzy będzińskiej Nocy Bibliotek postawili na ludzi regionu, którzy inspirowani literaturą rozwijają swoje pasje i zainteresowania.

IZ uczestnikami nocnego czytania spotkał się dokumentalista, autor filmów i książek, Wojciech Grabowski, który zachęcał do czytania prezentując swoją nowo wydaną książkę pt. „Archi-traf’, podróżniczka, recenzentka książek oraz autorka bloga Świat to za mało Lidia Stefek oraz Emilia Nowak, pisarka, której pasją jest malarstwo i podróże. Podczas spotkania nie zabrakło klasyki literatury, która inspirowała do zabawy, podczas której układano menu dla pochłaniaczy książek tzw. „literackie przekąski”. Bibliofilskie wędrówki wspierali także przedstawiciele świata muzyki ze Stowarzyszenia Muzyka Jutra, którzy prowadzili warsztaty muzyczne i didżejskie dla młodzieży.

VIITegoroczna Noc Bibliotek była przedsięwzięciem zorganizowanym z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazety Wyborczej, Magazynu „Książki”, Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytutu Książki. Towarzyszyła jej akcja „Przynieść książkę do biblioteki”. W będzińskiej książnicy dzięki inicjatywie „Book Tuck”, którą promował Wojciech Grabowski każdy uczestnik Nocy Bibliotek mógł zabrać książkę do domu.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie