wioska

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JASTRZĘBIU-ZDROJU

Afrykańskie lato 2015 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju

Afrykańskie latoAfrykańskie lato 2015 była to oferta wakacyjnych zajęć adresowanych do dzieci i młodzieży, która obejmowała przeprowadzenie warsztatów: edukacyjnych i kulturoznawczych, artystycznych i rękodzielniczych, plastycznych i umuzykalniających. Spotkania odbywały się przez całe wakacje w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci Biblioteki Głównej oraz we wszystkich filiach zlokalizowanych w różnych częściach miasta.

Inspiracją do prowadzonych działań był kontynent afrykański. Uczestnicy spotkań poznali kulturę, charakterystykę środowiska geograficznego oraz faunę i florę wybranych rejonów Afryki. Wprowadzeniem do każdego ze spotkań było czytanie bajek i baśni afrykańskich oraz fragmentów książek, których akcja działa się w Afryce.

Podczas 9 tygodni wakacji tworzona była makieta wioski afrykańskiej na której znalazły się takie elementy jak: domki, studnie, rośliny, zwierzęta oraz postacie mieszkańców. Ponadto dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych inspirowanych tematem wakacji. W czasie tych spotkań dzieci wykonały m.in.: rysunki przedstawiające zwierzęta, papierowe domki, maski afrykańskie, biżuterię afrykańską. Prace wykonywane były różnymi technikami plastycznymi dostosowanymi do wieku uczestników.

Głównym wydarzeniem Afrykańskiego lata 2015 była impreza finałowa odbywająca się w plenerze: Afrykańska Wioska w Parku Zdrojowym, stanowiąca podsumowanie wakacyjnych działań projektowych. 28 sierpnia na polanie w parku powstała najprawdziwsza wioska, w której każdy mógł skorzystać z przygotowanych atrakcji: warsztatów bębniarskich z Adamem Janczarą „Rytmy i muzyka Afryki”, warsztatów tanecznych z Dance Passion „Afrykańskie tńce”, warsztatów projektowania ubioru i wykonania afrykańskich makijaży „Afrykańska metamorfoza”, warsztatów tworzenia biżuterii „Biżuteria afrykańska”, warsztatów plastycznych „Maski afrykańskie” oraz wykonania kolorowanki XXL.

Podsumowaniem warsztatów artystycznych była powarsztatowa wystawa prac w Bibliotece Głównej.

Udział w projekcie rozwinął sprawność manualną, wyobraźnię twórczą oraz integrację w grupie uczestników. Dzięki zaproponowanemu programowi zajęć dzieci mogły wypełnić swój wolny czas twórczą, a przy tym przyjemną i wesołą zabawą.

Realizacja wybranych działań możliwa była dzięki wsparciu sponsorów: GRUPY UNIWAR, JSU Sp. Z o.o. oraz szkoły tańca Dance Passion.

Projekt „Afrykańskie Lato 2015” realizowany był przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną w Jastrzębiu-Zdroju a dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój.

TaniecwarsztatykoszulkawioskaNadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju