pokaz

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

(N)ICELAND, czyli dlaczego należy odwiedzić Islandię

spotkanie(N)ICELAND, czyli dlaczego należy odwiedzić Islandię – to tytuł wczorajszego spotkania zorganizowanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskich . Spotkanie odbyło się w ramach festiwalu NORDALIA, który od wielu już lat promuje kulturę skandynawską.

Biblioteka jak co roku włączyła się w festiwalowe obchody, zapraszając na spotkanie z prof. dr hab. Dariuszem Rottem – nauczycielem akademickim (Uniwersytet Śląski – Wydział Filologiczny), historykiem literatury i miłośnikiem Islandii.

salaPrelegent w niezwykle interesujący sposób opowiedział o swojej pasji…czyli Islandii, pokazując nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale i zdradzając szczegóły z życia Islandczyków. Zgromadzona licznie młodzież , m.in. z Katolika, I LO oraz Meritum mogła dowiedzieć się za co Islandczycy są wdzięczni Polsce a co nie przysparza nam przyjaciół w tej dalekiej krainie.

pokazPojawił się także wątek rodzimy, za sprawą Antoniego Halora – znanego śląskiego reżysera, artysty plastyka i literata i jego wyprawy morskiej na Islandię w 1979 roku. Nie mogło zabraknąć pytań do naszego gościa. Jesteśmy przekonani, że wielu z nas tego popołudnia podjęło decyzje…że Islandia – wcześniej czy później będzie właśnie tym miejscem, które odwiedzimy…

 

Nadesłała: Patrycja Skorek-Bilczyńska