zajęcia

[Relacja] BIBLIOTEKA MIEJSKA W CIESZYNIE

ROBOTY W CIESZYŃSKIEJ BIBLIOTECE

zajęciaSteve Jobs, którego wyjątkowa osobowość, chyba najlepiej łączy się z przymiotnikami innowacyjność, sukces i determinacja – był zdania, że XXI wiek, jest najlepszym momentem do tego, aby łączyć kreatywność z technologią. Co wynikło z tej syntezy, widzimy w całej przestrzeni otaczającego nas świata. Edukacja medialna, to w dzisiejszym, opanowanym przez nowe technologie świecie, już nie tylko dodatek lecz rzeczywista potrzeba. Biblioteka Miejska w Cieszynie, wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na tego typu zajęcia, organizuje warsztaty dla uczniów szkół podstawowych pod nazwą „RoboKlasa”.

Uczestnicząc w zajęciach uczniowie mają okazję zaznać konstruktorskiego entuzjazmu budując swoje roboty z gotowych podzespołów, uczą się także podstaw programowania w przyjaznym języku Scratch.

pracaPokazujemy też, czym jest rzeczywistość rozszerzona i jak ją wykorzystać w edukacji.

tabletMimo tego, że nowe pokolenia bardzo szybko nabywają kompetencji w zakresie obsługi komputera, tabletu czy smartfona – prozaiczne czynności, jak znalezienie informacji w Internecie sprawia im znaczny kłopot. A więc nie tylko same umiejętności posługiwania się sprzętem, ale przede wszystkim świadome i intencjonalne ich wykorzystanie są gwarantem sukcesu edukacyjnego.

maszynaBiblioteka nie zapomina także o starszych czytelnikach, dla których przygotowywane  są spotkania tematyczne poświęcone między innymi bezpieczeństwu w sieci i ochronie własnej prywatności. Doświadczenie w prowadzeniu tego typu zajęć pokazuje, że bardzo często zapominamy np. wylogować się z kont (pocztowych, społecznościowych), co więcej masowo robimy i publikujemy zdjęcia – nie zawsze takie, co do których w przyszłości będziemy równie entuzjastycznie nastawieni jak dzisiaj.

ćwiczeniaNadesłała: Biblioteka Miejska w Cieszynie