wreczenie

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Młodzież zadebiutowała w bibliotece

spotkanieZamiast pisać do szuflady, młodzi Debiutanci – uczestnicy Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Literackiej, organizowanego już po raz ósmy przez raciborską bibliotekę postanowili podzielić się z publicznością swoją twórczością.

Tegoroczna edycja była rekordowa – na Przegląd wpłynęły 84 prace, zarówno poetyckie, jak i prozatorskie. Być może sprzyjała temu swobodna formuła „Debiutów”, bowiem Przegląd nie miał formy konkursu a jego uczestników nikt nie oceniał.

Wszystkie utwory nawiązywały do tematu przewodniego „Debiutów 2015”, którym był fragment wiersza „Nie można zabić miłości…” Haliny Poświatowskiej, w związku z obchodami jej 80-tej rocznicy urodzin.

wreczenie– Otrzymaliśmy wiersze, opowiadania, rozprawki, karki z pamiętnika oraz listy. Młodzież poruszała w nich temat miłości matczynej, takiej od pierwszego wejrzenia, miłości do ojczyzny, osadzonej w czasach II wojny światowej i w czasach konsumpcjonizmu. Czytaliśmy o miłości do wampira, klasyczne love story i porównanie miłości do chwastu – podsumowuje Marzena Mróz, organizator Przeglądu.

Udział w Debiutach wzięły 72 osoby z całej Polski m.in. Łodzi, Poznania, Lublina, Bytomia, Dąbrowy, Rudy Śląskiej, Zamościa, Gdyni, Szczecina, z zagranicy – Bedford w Wielkiej Brytanii oraz oczywiście z Raciborza i okolic.

koncertPodsumowanie Przeglądu uświetnił występ uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 2 pod kierunkiem Macieja Malinowskiego, którzy zaprezentowali wiersze Haliny Poświatowskiej i ich muzyczne interpretacje. W trakcie wieczoru przeczytano także fragmenty niektórych z nadesłanych utworów.

widowniaWszystkie debiutanckie prace można znaleźć na stronie internetowej biblioteki pod adresem:

http://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/928-mlodziez-zadebiutowala-w-bibliotece.html oraz

http://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/946-mlodziez-zadebiutowala-w-bibliotece-cd.html

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu