TEATRZYK

[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KŁOBUCK. FILIA NR 1

Styczeń z teatrzykiem kamishibai

TEATRZYK37 przedszkolaków z Gminnego Przedszkola nr 4 i 17 uczniów z klasy III ze Szkoły Podstawowej wzięło udział w akcji „Styczeń z teatrzykiem kamishibai”, realizowanej przez Filię Biblioteczną nr 1 w Kłobucku.

W trzech, zaprzyjaźnionych z biblioteką, grupach przedszkolnych dzieci zapoznały się z obrazkowym teatrzykiem, słuchając bajek: „Groszki” F. Malnuit i „Mój przyjaciel Kemushi” N. Dargent. Dzieciom od razu spodobała się taka forma opowiadania historii, z uwagą śledziły zmieniające się ilustracje. Były także zainteresowane, w jaki sposób taki teatrzyk działa „od kuchni”, w takiej sytuacji bibliotekarka Ewa Szczerkowska musiała zdradzić tajniki kamishibai, pokazując jak przekłada się karty i co znajduje się po drugiej stronie pięknych ilustracji.

ZAJĘCIA

Natomiast spotkanie uczniów z kamishibai połączone było z edukacją globalną i odbyło się w ramach projektu „Edukacja globalna dla najmłodszych (III edycja)”, realizowanego przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Dzieci wysłuchały opowieści Tomasza Trojanowskiego „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka”, spróbowały odpowiedzieć na pytanie, co to jest puszcza, wspólnie z bibliotekarką skazały na mapie Puszczę Białowieską i Amazońską, zastanowiły się, co daje nam las i jak możemy go chronić. Swoje pomysły przedstawiły na plakatach, które zdobią biblioteczną galerię „Klamerkę”.

plansza

Spektakle obrazkowego teatrzyku kamishibai na pewno powrócą jeszcze w tym roku do biblioteki na Zagórzu.

Nadesłała: Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck