[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Z Joanną Szczepkowską o rodzinnych sekretach, komunizmie i „Gołej babie”…

DSC05614  DSC05586

28 października czytelnicy dąbrowskiej książnicy spotkali się z Joanną Szczepkowską – znaną aktorką, absolwentką warszawskiej PWST, pisarką, felietonistką, autorką książek m.in. Fragmenty z życia lustra (2004), Sześć minut przed czasem (2004), Kocham Paula McCartneya (2008), Piasek ze szkła (2010), Zagrać Marię (2011).
W spotkaniu uczestniczyło ponad 120 miłośników twórczości Joanny Szczepkowskiej, którzy mieli okazję poznać m.in. tajemnice rodzinne pisarki, opisywane
w jej ostatniej książce pt. „Kto ty jesteś?” (2014). Rodzinna biografia Szczepkowskiej jest rezultatem pięcioletniego śledztwa autorki, które rozpoczęło się od odnalezienia starego pudła z napisem „archiwalia”…

Badając losy swoich przodków autorka odkryła liczne sekrety rodzinne oraz wiele prawd o sobie samej. Joanna Szczepkowska podzieliła się z uczestnikami spotkania wnioskami z niezwykłej podróży w głąb własnych korzeni. Opowiadała o barwnej przeszłości dziadka – Jana Parandowskiego oraz o krewnych swojego ojca – Andrzeja.

Dziadek artystki – Jan Parandowski – był nieślubnym dzieckiem ukraińskiego księdza. Przed poślubieniem babci Szczepkowskiej, był żonaty ze starszą od siebie hrabianką, pisarką, dziennikarką i badaczką literatury – Aurelią Wyleżyńską. Kobieta, należąca do elity intelektualnej przedwojennej Polski, zginęła w Powstaniu Warszawskim. Zatajenie faktu jej istnienia przez rodzinę skłoniło Joannę Szczepkowską do opublikowania nieznanych wydarzeń z życia swojego dziadka.

Wielowątkową opowieść Joanny Szczepkowskiej wzbogaciły pytania od publiczności. Nie zabrakło wspomnień dotyczących legendarnego nagrania telewizyjnego, w którym artystka ogłosiła zakończenie komunizmu. Szczepkowska opowiedziała o kulisach wywiadu w Dzienniku Telewizyjnym, w którym zaskoczyła widzów, mówiąc: „Proszę państwa, 4-go czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”.

Uczestnicy spotkania pytali także o działalność teatralną Joanny Szczepkowskiej,
jej doświadczenia w pracy na planie filmowym, a także zagadnienia dotyczące jej życia prywatnego, jak np. wychowywanie dzieci.

Aktorka była wielokrotnie nagradzana za swoje kreacje w repertuarze klasycznym i współczesnym, dramatycznym i komediowym. Zapytana o rolę, która najbardziej zapadła jej w pamięć, przypomniała kreację Anieli w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry.
Artystka opowiadała ponadto o swoim monodramie „Goła baba”, z którym od dwudziestu lat występuje w teatrach w całej Polsce. Podzieliła się także z publicznością ciekawostką, że jest jedyną aktorką na świecie, która najpierw zagrała szekspirowską Lady Macbeth, a dopiero potem młodziutką Julię.

Po spotkaniu Joanna Szczepkowska chętnie podpisywała swoje książki i pozowała do zdjęć z czytelnikami.

Wydarzenie zorganizowano w ramach festiwalu ZagłębieWood, który realizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia i Muzeum Miejskie „Sztygarka” przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Nadesłał: Dział Marketingu, Miejska Biblioteka Publiczna, Dąbrowa Górnicza