autor

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Morderca między Rybnikiem a Raciborzem, czyli Silesia Noir na dobry początek kryminalnego Tygodnia Bibliotek

autorZasnute mgłą i smogiem miasto, uzależniony od alkoholu prywatny detektyw, psychopatyczny morderca, szmuglerzy, pusta butelka po szkockiej whisky oraz stygnące lufy karabinów Thompson kaliber 45 – to nie plan filmu z Humphrey’em Bogartem, ani Los Angeles czy Chicago, ale „szkaradny” Rybnik z debiutanckiej powieści Silesia Noir Marcina Szewczyka, który spotkał się wczorajszego wieczoru ze swoimi czytelnikami w raciborskiej bibliotece.

Konwencja czarnego kryminału, w filmowej odmianie określanego jako noir, idealnie wpasowuje się w realia międzywojennego Śląska. Poplebiscytowe rozczarowanie, wojenne traumy, bieda, przemyt na nowej granicy – gdyby Philip Marlowe przeniósł swoje biuro do Polski wybrałby Śląsk. W powieści Szewczyka czuć miłość do noir a sam pisarz zdradził w trakcie spotkania, że jego ulubione filmy to Sokół maltański, Wielki sen czy Podwójne ubezpieczenie.

spotkaniePowieść Silesia Noir jest napisana całkowicie po ślōnsku. Dla pochodzącego z Pszowa Szewczyka był to naturalny wybór.

– Napisałem książkę w języku, w którym myślę i którym posługuję się na co dzień. Polskie tłumaczenie powieści utraciłoby dużo z charakteru, szczególnie w warstwie dialogów. Nie przekreślam jednak całkowicie planów wydania przygód Foxa w wersji dla nie znających śląskiej gwary – mówił w trakcie spotkania gość biblioteki.

W trudnościach z zapomnianymi już śląskimi słowami – akcja powieści rozgrywa się w roku 1927 – autor konsultował się z dziadkami, pierwszymi recenzentami powieści. Napisanie kryminału, poprzedziły także poszukiwania historycznych źródeł. Szewczyk korzystał m.in. z pamiętników oraz wspomnień mieszkańców regionu. Czorny kryminał ô czornym Ślōnsku spodobał się czytelnikom a autor obiecał kontynuację kryminalnych historii z detektywem Foxem.

autorKsiążka Silesia Noir jest dostępna w raciborskiej bibliotece.

– Przed nami kolejne atrakcje w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek. Już dziś, zapraszamy o godz. 16.00 na wernisaż wystawy fotografii „Kryminalny obraz Miasta” a o godz. 18.00 na spotkanie z prof. Tadeuszem Cegielskim, który opowie o fenomenie literatury detektywistycznej – informuje Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu