zajęcia

[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KŁOBUCK

Tydzień Bibliotek 2016 „Biblioteka inspiruje” w Filii nr 1

zajęciaTegoroczny Tydzień Bibliotek, przebiegający pod ogólnopolskim hasłem „Biblioteka inspiruje”, przyciągnął do biblioteki w Zagórzu liczne grono czytelników, zarówno dziecięcych, jak i dorosłych.

Świętowanie w Filii Bibliotecznej nr 1 rozpoczęły zajęcia z cyklu „Kolorowe poniedziałki w bibliotece”. Warsztaty, w których każdego miesiąca bierze udział grupa przedszkolna Jadwigi Jędryki z Gminnego Przedszkola nr 4, zaczęły się nietypowo, bo od nagrania krótkiego filmu, w którym dzieci opowiedziały, co to jest biblioteka, kto w niej pracuje, jak należy traktować książki, a także zachęciły do czytania i odwiedzania bibliotek. Potem rozmawiały o kolorze pomarańczowym, który – można powiedzieć – jest kolorem bibliotecznym (m.in. jest kolorem akcji Odjazdowy Bibliotekarz). Na zakończenie wykonały piękną pracę plastyczną z licznymi pomarańczowymi akcentami. Niektóre jej elementy dzieci przygotowywały już dużo wcześniej, np. książkę, do której wykonały ilustracje na podstawie wszystkich wcześniej poznanych na warsztatach opowieści.

zajęcia

Imprezą skierowaną do czytelników dorosłych było natomiast spotkanie autorskie z Katarzyną Marią Bodziachowską, autorką powieści historyczno-biograficznych o wielkich Polakach, m.in. „Wieniawskiego. Drogi do gwiazd” i „Księżnej Marii Czartoryskiej”, a także polonistką i logopedą, nauczycielką Liceum im. C. K. Norwida w Częstochowie. Spotkanie, które poprowadziła dziennikarka Magdalena Jagielska, było okazją do poznania specyfiki pisania prozy historycznej, a także warsztatu pisarskiego Katarzyny Bodziachowskiej. Pisarka podkreśliła, że przede wszystkim interesuje osobowość przedstawianych przez nią postaci, ich zalety, ale także wady, dlatego jej powieści są jakby połączeniem biografii, powieści historycznej i psychologicznej. Czytelnicy mogli dowiedzieć się, dlaczego bycie nauczycielem czasami trochę przeszkadza w pisaniu, poznali opinię gościa o stanie czytelnictwa w Polsce, a także dowiedzieli się, jakie są jej najbliższe plany wydawnicze. Spotkanie przebiegło w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze, a zakończyło się podpisywaniem książek i indywidualnymi rozmowami z czytelnikami. Literacki wieczór połączony był z krótkim występem muzycznym Blanki Bodziachowskiej, grającej na skrzypcach wybrane fragmenty utworów Henryka Wieniawskiego.

gość

Tydzień Bibliotek zakończyły czekoladowe warsztaty z Cecylką Knedelek. Było to już kolejne spotkanie z sympatyczną bohaterką książek Joanny Krzyżanek, a uczestniczyły w nim młode czytelniczki kłobuckiej biblioteki. Tym razem dzieci wysłuchały opowieści z tomu „Cecylka Knedelek i fabryka czekolady”, a następnie wykonały samodzielnie dwa rodzaje ciasteczek według przepisów z książki J. Krzyżanek. Były to ciasteczka francuskie z nadzieniem czekoladowym i kruche ciastka czekoladowe.

Nadesłała: Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck