turniej

[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY ŁAZY

III Prezentacje Biblioteczne

zajęcia19 maja 2016 r. odbyły się III Prezentacje Biblioteczne zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach. Program imprezy objął szereg imprez mających na celu promocję książki i czytelnictwa oraz popularyzację wiedzy o regionie.
Łazowskie święto książki rozpoczęło się tradycyjnie już XVII Turniejem Wiedzy o Książce i Bibliotece. Punktualnie o 9:00 trzyosobowe drużyny reprezentujące Szkoły Podstawowe Gminy Łazy przystąpiły do zmagań mających na celu wyłonić grupę najlepiej orientującą się w dziedzinie książek i biblioteki. Uczestnicy Turnieju odpowiadali m.in. na pytania dotyczące przysłów, postaci literackich, znajomości autorów książek dla dzieci i młodzieży oraz budowy książki.

turniejRównolegle w budynku Biblioteki odbywały się warsztaty papiernicze prowadzone przez grupę KALANDER. Podczas zajęć kilka grup dzieci i młodzieży z całej Gminy samodzielnie produkowało i barwiło papier, pisało gęsim piórem i odbijało lakowe pieczęcie, poznając historię papiernictwa i sprzęty takie jak dębowe kadzie papiernicze czy prasy do odciskania papieru

Prezentacje uświetniły występy przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1 w Łazach przygotowanych przez Magdalenę Półtorak-Nowakowską oraz występ grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach „Jak wpuścić diabła w maliny” przygotowanej przez Dorotę Zglejc. O 15:00 dzieci, młodzież i dorośli wyruszyli pod przewodnictwem Beaty Kuc na industrialny spacer po Łazach, któremu nie przeszkodził nawet padający chwilę wcześniej deszcz. Jego uczestnicy ruszyli raźnym krokiem, by tropić przemysłowe ślady pracowniczej przeszłości Łaz. Szlak doprowadził ich do budynku Piekarni należącego kiedyś do Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, Gliwickich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych oraz Lokomotywowni i Wieży Ciśnień w Łazach.łazy

Podczas Prezentacji nie zabrakło również wystawy prac plastycznych konkursu „Nasza Biblioteka Przyszłości”, wystawy „Kolejarze w pracy i w domu” w Izbie Tradycji oraz kiermaszu książki wystawionego obok budynku Biblioteki, na którym można było nabyć książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

kiermasz

Zwieńczeniem całego dnia był recital Katarzyny Żak, który odbył się w sali MOK w Łazach. Wyjątkowe dźwięki, piękny śpiew, piosenki pisane przez najbardziej znanych polskich autorów tekstów – to wszystko czekało na salę widzów wypełnioną niemal do ostatniego miejsca. Pani Katarzyna zaprezentowała serię piosenek Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej i Andrzeja Poniedzielskiego, przeplatanych gromkimi brawami publiczności.

gość

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzeń zorganizowanych w ramach III Prezentacji Bibliotecznych, a także sponsorom nagród: państwu Urszuli i Grzegorzowi Kozioł oraz Urzędowi Miejskiemu w Łazach.

Prezentacje Biblioteczne – filmik

Nadesłała: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łazy