stolik

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Sutasz, papierowa wiklina i quilling, czyli inspirujące warsztaty w bibliotece

ZAJęCIAZ okazji zbliżającego się Dnia Mamy, raciborska biblioteka zaprosiła swoich czytelników do udziału w ciekawych, bezpłatnych warsztatach plastycznych. W Eurece-Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży odbyły się warsztaty poświęcone tajnikom haftu ręcznego sutasz – bardzo modnej technice tworzenia biżuterii, wykorzystującej paski z wiskozy zwane sutaszami.

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Zając, która od kilku lat tworzy oryginalną biżuterię. Przyniesiona przez nią kolekcja kolczyków wzbudziła głośny zachwyt i stanowiła zachętę do wykonania unikatowych ozdób przez uczestniczki. Zadowolone z efektów i miłej atmosfery w trakcie warsztatów, panie postanowiły spotkać się ponownie, aby dokończyć swoje dzieła.

stolikW bibliotece w Markowicach odbyły się warsztaty literacko-plastyczne z cyklu „Na pogodę i niepogodę”, w trakcie których uczestnicy wykonali serduszka z papierowej wikliny – oryginalnej technice wykorzystującej poskręcane skrawki gazet, które dobrze wyplecione i odpowiednio pomalowane świetnie zastępują prawdziwą wiklinę.zajęcia

Dzieci pracowały na przygotowanych szablonach z drutu. Na początku uczyły się skręcać papierowe rurki, tworząc tym samym „wiklinę”. Następnie, w zależności od pomysłowości uczestniczek kursu, serduszka przyjęły różne ciekawe wzory. Ostateczną ozdobą były kokardki i naklejone perełki.

dzieci

Piękne, kolorowe kwiaty z kolorowej bibuły wykonali uczestnicy warsztatów w bibliotece na Płoni, a wprowadzeniem do zajęć było głośne czytanie opowiadania  „Martynka i Dzień Mamy”.

Biblioteka przy ul. Żorskiej zaprosiła na cykliczne spotkanie pasjonatów robótek ręcznych. Tym razem zaprezentowane zostały nowości książkowe z najnowszymi trendami szydełkowymi.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu