[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Polsko-Czeskiego z cyklu Tworzymy Własne Wydawnictwo

koncert19 maja uczestnicy XVII edycji międzynarodowego konkursu z cyklu Tworzymy własne Wydawnictwo spotkali się w Żylinie na uroczystej Gali wręczenia nagród. Tegoroczna edycja nosiła tytuł Historie opowiedziane przez Babcię, Dziadka.

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że uczestnicy konkursu z Bielska-Białej zachwycili międzynarodowe jury. Po raz pierwszy w historii tego konkursu przyznano nagrodę Grand Prix, którą otrzymał Jeremi Surzyn ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Bielsku-Białej za książkę „Tajemnicza misja”.

nagrody

Pozostali uczestnicy z Bielska-Białej w poszczególnych kategoriach uzyskali następujące miejsca:

Kategoria I (10-12 lat)

II miejsce – Tymoteusz Kosman i Bartosz Wilczyński ze Szkoły Podstawowej nr 13 za książkę pt. „Dziennik opowieści”

II miejsce ex aequo – Wiktor Matuszek i Natalia Stojanowska ze Szkoły Podstawowej nr 13 za książkę pt. „Zaginione miasto”

Kategoria II (13-16lat)

I miejsce – Aleksandra Stojanowska z Gimnazjum nr 4 za książkę pt. „Ona wie…”

II miejsce – Dominik Matuszek z Gimnazjum nr 16 za książkę pt. „Multisomnus”

II miejsce ex aequo – Oliwia Gumowska z Gimnazjum nr 8 za książkę „O tym jak zostałam babcią”

Kategoria III specjalna

I miejsce – Gabriela Sierek i Bartłomiej Sońta za książkę pt. „Moja babcia i bandzior” z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2

Pomysłodawcą konkursu jest Książnica Beskidzka. Początkowo konkurs adresowany był do uczestników z Polski. Od 2000 roku do organizacji konkursu przystąpiły biblioteki: Krajska Kniznica z Żyliny oraz Miejska Biblioteka z Frydka- Mistka.

występ

Konkurs odbywa się w cyklu rocznym, adresowany jest do dzieci i młodzieży do lat 16 oraz młodzieży „sprawnej inaczej” do lat 20.

Założeniem konkursu jest napisanie, zaprojektowanie i przygotowanie do druku autorskiej książki literackiej zgodnej z wizją autora, atrakcyjnej zarówno pod względem wartości literackiej, jak i opracowania graficznego. Do konkursu zapraszani są czytelnicy bibliotek publicznych, uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów, a także młodzież z ośrodków szkolno-wychowawczych oraz szkół specjalnych z Polski, Republiki Czeskiej oraz Republiki Słowackiej.

wydawnictwa
Na konkurs jeden autor maksymalnie dwóch może nadesłać jedną zaprojektowaną i przygotowaną do druku autorską książkę literacką, dotychczas nie publikowaną w zwartej formie drukarskiej /np. tomik, arkusz poetycki, powieść, zbiór opowiadań itp./ w dowolnym opracowaniu graficznym wykonanym samodzielnie przez autora tekstu lub ilustratora. Możliwość tworzenia w grupie ( 2 osoby), pełna swoboda zarówno w formie jak i treści sprawiają, że w konkursie udział biorą dzieci, które być może w innych warunkach nigdy nie przystąpiłyby do tego rodzaju przedsięwzięcia.

Nadesłała: Książnica Beskidzka