spotkanie

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Spotkanie autorskie z Markiem Szołtyskiem

spotkanieMiłośnicy kultury regionalnej mieli niedawno okazję spotkać się w Książnicy Beskidzkiej z Markiem Szołtyskiem – pisarzem, który w swoich książkach popularyzuje wiedzę o Śląsku. Autor gościł u nas 2 czerwca 2016 roku w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 29, Szkoły Podstawowej nr 10, Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku–Białej.

Na początku uczestnicy mogli posłuchać, jak w śląskiej gwarze brzmią utwory będące klasyką poezji dziecięcej – autor zaprezentował fragmenty Lokomotywy (Damfmaszyna) i Słonia Trąbalskiego (Elefant Trompeta) Juliana Tuwima, w całości zebranych i wydanych niedawno w zbiorze Nojpiykniyjsze wierszowanki dlo dziecek oraz kilka wersów przetłumaczonego na śląską mowę wiersza Samochwała, czy raczej Chwolno rzić ze zbioru Brzechwa dlo dziecek.

spotkanieWszyscy mieli także okazję przyjrzeć się zabawom i zabawkom, którymi Pan Marek i starsze pokolenia Ślązaków uprzyjemniały sobie w dzieciństwie wolny czas. Każdy zobaczył, jak z bawełnianej chusteczki do nosa wykonać zabawną myszkę, przekonał się, ile radości mogą sprawić dwa odpowiednio użyte patyki i na ile skuteczny łuk można przygotować z kawałka gumki i szpulki do nici. Nie ma wątpliwości co do tego, że aby dobrze się bawić nie potrzeba drogich gadżetów a jedynie odrobinę chęci, kreatywności i dobrego humoru!

spotkanie 2Jak na prawdziwego Ślązaka przystało, nasz gość przez cały czas podkreślał znaczenie tradycji i mowy ojczystej w życiu każdego człowieka, zachęcał, by reagować na wszelkie próby ich wyśmiania czy nawet wykorzenienia. Z dumą posługiwał się w rozmowie z słuchaczami śląską gwarą, dając jednocześnie wyraz przywiązania do swojej małej Ojczyzny.

spotkanie Kolejka dzieci, które z karteczkami w ręku czekały na autograf pisarza najlepiej świadczy o uznaniu i sympatii, jakie zaskarbił sobie Marek Szołtysek w ciągu kilkudziesięcio-minutowego spotkania z uczniami bielskich szkół.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej