czytanie

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

W Sosnowcu… ucztowano u Nerona

NARODOWE CZYTANIEW sobotę 3 września 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu wszystko „kręciło się” wokół Henryka Sienkiewicza i jego najważniejszej, uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści – „Quo vadis”. Przy okazji piątej edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, przebiegającej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, sosnowiecka Książnica zaprosiła swych czytelników do udziału w różnorodnych spotkaniach literackich.

W Restauracji Letniej Hotelu Centrum w Sosnowcu spotkali się znamienici goście – m.in. włodarze miasta, dyrektorzy instytucji kultury, radni, poeci, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, zaprzyjaźnieni z Biblioteką seniorzy. W roli wodzireja wystąpił sam Wielki Neron (Andrzej Rozmus z Teatru Zagłębia), a za akompaniament muzyczny na harfie odpowiadała Agnieszka Kaczmarek-Bialic z Filharmonii Śląskiej.

narodowe czytanieW placówkach filialnych, które zaangażowały się w akcję, również nie można było się nudzić. Poza głośną lekturą „Quo vadis” czytelnicy mogli wziąć udział w tematycznych quizach, a rozmowom o sienkiewiczowskiej prozie towarzyszyły często melodie znane z filmu Jerzego Kawalerowicza. Nie zabrakło prezentacji multimedialnych, krzyżówek, występów artystycznych i słodkiego poczęstunku. A ponieważ pogoda dopisała, większość spotkań mogła odbyć się na świeżym powietrzu, dzięki czemu jeszcze przyjemniej było posłuchać pięknych ustępów „Quo vadis” w wykonaniu naszych gości.

czytanieDodatkowym elementem łączącym wszystkie sobotnie spotkania, były odciski pamiątkowej pieczęci „Narodowego Czytania 2016” przybijane w książkach przyniesionych przez czytelników.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu