ZDJECIE

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Bibliosfera w plenerze

ZDJECIELato to czas organizacji wielu imprez plenerowych. W sierpniu Książnica Beskidzka -Bibliosfera – Filia os. Złote Łany w Bielsku-Białej wzięła udział w osiedlowym Pikniku „Bądź Zdrów” oraz w imprezie „Śpiewaj i gotuj razem z nami – kuchnia czeska”.

W tegorocznej, dziewiątej edycji pikniku „Bądź Zdrów” Bibliosfera uczestniczyła w drugiej części imprezy, tzw. muzyczno-artystycznej. Przygotowania do pikniku rozpoczęły się już dużo wcześniej poprzez wykonanie plakatów reklamujących naszą placówkę, do promocji wykorzystany został także baner Książnicy Beskidzkiej. Na naszym stanowisku, zarówno na dzieci, jak i dorosłych, czekało wiele atrakcji. Dla najmłodszych przygotowaliśmy zabawy z chustą animacyjną, kolorowanki, zagadki, a także gry planszowe i puzzle. Bardzo dużym powodzeniem cieszyło się malowanie twarzy farbkami oraz zabawa z odgadywaniem tytułów bajek na podstawie wylosowanego przedmiotu, kojarzącego się z książką. Oczywiście nie mogło zabraknąć również głośnego czytania bajek. Z kolei dorośli mogli zapoznać się z ofertą biblioteki i skorzystać z rozdawanych ulotek, promujących bibliotekę i jej działalność.

Drugi piknik, zorganizowany w ramach cyklu „Śpiewaj i gotuj razem z nami” poświęcony kuchni czeskiej, doskonale wpisywał się w profil działalności kulturalno-edukacyjnej placówki. Na terenie biblioteki, od 2013 roku, działa bowiem Czeskie Centrum Informacji i Edukacji. Podczas pikniku Bibliosfera przygotowała stoisko z materiałami reklamującymi kulturę, tradycje czeskie oraz zgodnie motywem przewodnim spotkania, foldery dotyczące kuchni czeskiej.

spotkanie

Początkiem września, na kolejnym pikniku w ramach cyklu „Śpiewaj i gotuj razem z nami”, który odbywał się na osiedlowym placu rekreacyjnym, biblioteka przeprowadziła warsztaty decoupage’u oraz promowała książki dotyczące robótek ręcznych. Robótkowa Bibliosfera to jeden z przykładów prowadzonych w filii cyklicznych spotkań, mających na celu łączenie pokoleń. Młodsi i starsi spotykają się na zajęciach, podczas których wspólnie wykonują prace plastyczne, poznają na przykład technikę decoupage’u czy scrapbookingu, słuchając równocześnie włączonego w tle audiobooka.

Każdy z trzech pikników zorganizowanych przez Fundację Aktywności Społecznej Złote Łany miał inny charakter, jednak najważniejszą ideą wszystkich spotkań była integracja lokalnego społeczeństwa, zarówno starszych jak i młodszych mieszkańców osiedla. W misję tę wpisuje się Bibliosfera, która pragnie pokazać, że biblioteka to doskonały przykład miejsca, które łączy pokolenia oraz posiada atrakcyjną ofertę dla każdego.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej