[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

„Pamiętamy, będziemy pamiętać…” – wernisaż wystawy

plakatProf. zw. dr hab. Jan Malicki, Dyrektor Biblioteki Śląskiej zaprasza na wernisaż wystawy „Pamiętamy, będziemy pamiętać…”, przygotowanej w 45. rocznicę pożaru Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach. Odbędzie się on 5 grudnia o godz. 17:00 w Galerii Holu Głównego.

Na wystawę składa się 50 plansz zawierających skany archiwalnych fotografii, pamiątek rodzinnych, wspomnień rodzin poległych i uczestników akcji ratowniczo-gaśniczej, dokumentów dotyczących pożaru, pogrzebów poległych, pomników. Zdjęcia i dokumenty pochodzą z archiwów: Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Archiwum Wojskowego w Oleśnicy, Archiwów Ksiąg Parafialnych Kościołów w Czechowicach-Dziedzicach, Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Komend Straży Pożarnych z Bielska-Białej, Zabrza, Oświęcimia, Grudziądza, Olsztyna, Czechowic-Dziedzic, Kaniowa, Bestwiny, Mazańcowic, Bełżyc i Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.  Fotografie Tadeusza Patana udostępnił redaktor naczelny „Kroniki Beskidzkiej”– Piotr Wysocki.

Na wystawie zaprezentowano fotografie autorstwa: płk. poż. Henryka Kalicieckiego, Ewy Ulikowskiej-Janeckiej, Zygmunta Wieczorka, Józefa Makala, Henryka Urbańczyka, Wojciecha Gorgolewskiego.

Materiały zgromadził i opracował Michał Kobiela.

Ekspozycja została zorganizowana przez Bibliotekę Śląską w Katowicach we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, Towarzystwem Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Michałem Kobielą.