ksiazka

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W TARNOWSKICH GÓRACH

„TERAPIA KSIĄŻKĄ” – Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym Nr 3 im. dr B. Hagera

regał„Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy” Ozymandias

Terapeutyczną rolę literatury doceniano już w czasach starożytnych. Biblioteki nazywano „skarbnicą lekarstw dusz”. W XX tematem tym zaczęli interesować się lekarze – specjaliści. Książka zaczęła odgrywać istotne znaczenie w różnego rodzaju terapiach, rehabilitacji, czy w profilaktyce leczniczej. Od pewnego czasu w literaturze fachowej pojawia się coraz więcej informacji na temat terapeutycznych właściwości książek i roli bibliotek szpitalnych w procesie powrotu do zdrowia.

MBP w Tarnowskich Górach starając się wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców naszego miasta i powiatu oraz mając świadomość jak ważną rolę w procesie leczenia i rekonwalescencji może odegrać słowo pisane postanowiła zapewnić dostęp do książek pacjentom korzystającym z usług szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach. Stąd pomysł na utworzenie mini-biblioteczki w pomieszczeniach szpitalnych, z której będą mogli korzystać wszyscy pacjenci (zarówno ci hospitalizowani na oddziałach jak i korzystający z przyszpitalnych poradni) oraz ich rodziny czy opiekunowie.

biblioteczka

Nasza biblioteka ma do zaproponowania nowym, potencjalnym czytelnikom bogaty wybór literatury pięknej dla dorosłych (w tym wydań z serii „Duże Litery”), literatury dziecięco-młodzieżowej oraz popularnonaukowej. Książki pochodzą przede wszystkim z darów i nie figurują w ewidencji bibliotecznej. Dlatego też można je czytać na miejscu, w szpitalu albo też zabrać ze sobą do domu i tam dokończyć lekturę.

ksiazka

Zwrócić książkę czytelnik może w szpitalu, w bibliotece głównej lub w jednej z siedmiu filii miejskich mających swoje siedziby w poszczególnych dzielnicach miasta. Do akcji „Terapia książką” wyselekcjonowane zostały specjalnie tylko te pozycje, które mają wydźwięk pozytywny, które niosą w swoim przesłaniu nadzieję i optymizm, pogodę ducha i wiarę w lepsze jutro.

Cele, które mamy nadzieję, zostaną osiągnięte dzięki naszej akcji to:

– zmniejszenie poziomu strachu, lęku oraz stresu u osób poddanych leczeniu szpitalnemu lub różnego rodzaju specjalistycznym badaniom,

– akceptacja siebie i własnej sytuacji zdrowotnej,

– pokonanie problemów pojawiających się dopiero podczas długotrwałych chorób,

– pomoc w uaktywnianiu siebie, np.: osoba chora może bardzo skutecznie pomóc drugiemu choremu.

Propozycją na rozwinięcie w przyszłości akcji „Terapia książką ” jest dalsza współpraca ze szpitalem a w szczególności z jego oddziałem dziecięcym. Nasi bibliotekarze podczas cyklicznych odwiedzin będą czytać bajki, wierszyki i opowiadania małym pacjentom. Chcielibyśmy aby spotkania te pomogły dzieciom choć na chwilę zapomnieć o codzienności szpitalnej i bólu związanym z chorobą.

szpital

Cieszymy się, że nawiązując kontakt ze szpitalem powiatowym w Tarnowskich Górach, a przede wszystkim z panią prezes – Izabelą Paprotną, spotkaliśmy się z tak pozytywną reakcją i pani prezes i całego personelu na naszą propozycję. To tylko potwierdza fakt, że dwie tak wydawałoby się różne instytucje jak szpital i biblioteka potrafią i mogą współpracować ze sobą z korzyścią dla siebie i mieszkańców naszego miasta.

Nadesłała: Hanna Jaeger, Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowskich Górach