BIBLIOTEKA

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Podróże z Henrykiem Sienkiewiczem

BIBLIOTEKAW 2016 r. przypadła 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. Nie sposób pominąć czy choćby wspomnieć, tak wielkiego noblisty, powieściopisarza, podróżnika, miłośnika Homera i tokaju. Jego twórczość, publicystyka i działalność stały się drogą do sławy poprzez swoisty fenomen pisarstwa historycznego, budzącego ducha polskości i „pokrzepiającego serca”.

Z tej okazji Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Zbiorów Regionalnych w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej postanowił przybliżyć postać H. Sienkiewicza poprzez zajęcia plastyczno-literackie. Przez cały rok 2016 uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczyli w warsztatach tematycznych, zatytułowanych Henryk Sienkiewicz w roli pisarza i podróżnika. Podczas spotkań w bibliotece zaprezentowana została postać pisarza w kontekście ciekawostek biograficznych i charakterystycznego stylu pisarstwa, związanego z semantyką słów i częstotliwością ich występowania. Uczniowie mieli szansę przyjrzenia się obrazowi ówczesnej Ameryki i Afryki; dowiedzenia się, co H. Sienkiewicz sądził o Amerykanach, losie niehumanitarnego traktowania Indian, amerykańskiej kuchni, i co spotkało go podczas podróży do Zanzibaru. Uczestnicy zajęć wykonali prace plastyczne, m.in. wyklejając pocztówkowy kolaż. Zapoznali się z cechami gatunku powieści historycznej.

Duże zainteresowanie wzbudzały przedmioty pochodzące z Afryki, które wprowadzały w tamtejszą kulturę. Na zajęciach uczniowie ożywiali różę jerychońską, oglądali róże pustyni, ozdoby wykonane z pestek owoców oraz drewnianą figurkę bożka Togo. Mieli także możliwość sprawdzenia swej wiedzy rozwiązując krzyżówkę i próbując dorównać Sienkiewiczowi w wymyślaniu najdłuższego zdania. W sumie w warsztatach wzięło udział 368 osób.

Cieszymy się, że spotkania literackie z powieściopisarzem zostały dobrze i życzliwie przyjęte przez uczniów i nauczycieli oraz przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy na jego temat. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach tematycznych oraz chcieli wraz z Książnicą Beskidzką podążać śladami egzotycznych podróży Henryka Sienkiewicza.

Nadesłała: Beata Kania, Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej