[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W TARNOWSKICH GÓRACH

FERIE W BIBLIOTECE

ferie

W dniach od 23 do 27 stycznia w naszej Bibliotece zorganizowane zostały ferie zimowe dla dzieci w wieku szkolnym. Pięciodniowy cykl zajęć miał na celu rozbudzić zainteresowania młodych czytelników książkami popularnonaukowymi, które w przystępny sposób pozwalają pogłębiać wiedzę z różnych dziedzin nauki. Zajęcia praktyczne w formie warsztatów miały natomiast udowodnić w jak łatwy sposób można wykorzystać tę wiedzę (wiedzę teoretyczną, wyczytaną w książkach) w życiu codziennym, czyli w praktyce.

rozpiska

 

Wszystkie zajęcia odbyły się w ramach programu „Postaw na Rodzinę!”.

Tematem pierwszego dnia warsztatów była „Robotyka – budowa prawdziwych robotów z klocków Lego”. Dzieci miały za zadanie zbudowanie pojazdów z klocków Lego i pokonanie nimi toru przeszkód co okazało się nie lada wyzwaniem, ale też i świetną zabawą. Ponadto dzieci miały okazję zwiedzić Bibliotekę a na towarzyszących zajęciach plastycznych, wykonały zakładki do swoich książek.zajęcia

Zajęcia, które odbyły się 24 stycznia pt.: „Ściśle tajne – wyprawa w świat zagadek i łamigłówek” wprowadziły uczestników w nieznany im, tajemniczy świat. Dzieci miały szansę nauczyć się detektywistycznych trików, łamania szyfrów, odczytywania odcisków palców i wykrywania trucizn. Po zakończeniu głównych zajęć zabawa przeniosła się do holu Biblioteki.

zabawa

komputerowe

25 stycznia tematem warsztatów były „Magiczne eksperymenty – jak wyczarować z wody sok, odczytać niewidzialne pismo i in.”. Dzieci poznały sposoby na zmianę kolorów różnych cieczy. Poza tym uczestników zadziwił znikający styropian, butelka „pożerająca” jajka oraz dżin w butelce. W tym dniu dzieci wzięły również udział w wycieczce do tarnogórskiego Muzeum. Mali uczestnicy wysłuchali legend i ciekawych historii związanych z naszym miastem. Prezentacja została wzbogacona kolorowymi ilustracjami.

ćwiczenia

Przedostanie zajęcia w ramach „Ferii w bibliotece”, które odbyły się 26 stycznia, poświęcone zostały w całości „Lodowym eksperymentom”. Dzieci poznały właściwości suchego lodu (jego strukturę, temperaturę, smak) oraz jego zastosowanie w codziennym życiu. Atrakcjami były dymiący napój z kotła czarownicy, tajemnicza mgła i lodowe bańki. Po warsztatach nasi mali podopieczni przenieśli się do holu Biblioteki, gdzie bawili się w kalambury i „gorącego kartofla”.

zajęcia

27 stycznia zakończyliśmy „Ferie w bibliotece” zajęciami pt.: „Chmurzasto-humorzaście – warsztaty o pogodzie z użyciem kuli plazmowej”. Ostatnie zajęcia poświęcone były pogodzie. Dzieci miały okazję dowiedzieć się czegoś więcej o takich zjawiskach, jak deszcz, burza, tęcza i pioruny. Mali uczestnicy tworzyli tęczę i wywoływali tornado w butelce. Dowiedzieli się jak powstają chmury i jak działa kula plazmowa. Po warsztatach dzieci przeniosły się do holu Biblioteki, gdzie grały w gry planszowe.

zajęcia

zajęcia

Zorganizowane przez MBP w Tarnowskich Górach warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. Chętnych było więcej niż mogliśmy przyjąć. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zaproponować małym czytelnikom równie ciekawe zajęcia na spędzenie ferii zimowych w naszej Bibliotece.

Nadesłała: Hanna Jaeger, MBP w Tarnowskich Górach