sala

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Klasztory i kultura Bułgarii w bibliotece w Markowicach

obrazySezon podróżniczych spotkań w bibliotece w pełni! Po Chinach w bibliotece na Ostrogu, 22 lutego w Markowicach odbyło się spotkanie poświęcone klasztorom i kulturze Bułgarii, które poprowadziła czytelniczka Sylwia Martynus.

– Bułgarzy są bardzo związani z tradycją, świętami ludowymi i obrzędami. Pierwszego marca, z okazji święta Baby Marty, mieszkańcy Bułgarii obdarowują się gałgankami w formie laleczek lub wstążek. Martenice nosi się przypięte do rękawa, do momentu aż zauważy się pierwsze kwitnące drzewo albo wiosennego ptaka np. bociana – opowiadała w trakcie prelekcji Sylwia Martynus.

sala

W prelekcji Pani Sylwii przedstawiony został także ikonograf Zachari Zograf, który jako jeden z nielicznych wprowadził do swojej sztuki elementy świeckie. Goście spotkania mogli usłyszeć bułgarską muzykę ludową z albumu Miloyka oraz obejrzeć film o mieście Płowdiw leżącym w środkowej Bułgarii nad rzeką Marica.

obrazy

Spotkanie było okazją do zaprezentowania wystawy fotografii Daniela Amborskiego Sawowa przedstawiających m.in. klasztor Przemienienia Pańskiego- Preobrażenski Monastyr, klasztor Zaśnięcia Matki Bożej- Monastyr Baczkowski oraz Rylski Monastyr.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu