spotkania

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

OKO W OKO Z DINOZAUREM

dinozaur25 lutego 2017 r. z samego rana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach pojawiło się ponad 200 osób. Czy stało się tak za sprawą trzymetrowego kentrozaura, który stanął w wypożyczalni? Na szczęście okazał się on być łagodnym zwierzem i cierpliwie pozował do zdjęć. „Oko w oko z dinozaurem”, czyli impreza zorganizowana z okazji przypadającego dzień później Dnia Dinozaura, zorganizowana we współpracy ze śląskimi geocacherami, była pełna atrakcji!

Pierwszym punktem niezwykle napiętego programu był multimedialny wykład Pana Pawła Woźniaka. W bibliotece na chwilę zrobiło się naprawdę głośno, ponieważ prowadzący zadbał o to, by wszyscy mogli… usłyszeć ryk dinozaura! Chwilę później można też było dinozaura skosztować – na stole pojawiły się dwa piękne torty. Kolejny wykład przedstawiła Pani Ewa Głuszek z Muzeum Geologii Złóż im. Cz. Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Dzięki życzliwości muzeum odwiedzający bibliotekę mogli też obejrzeć bardzo ciekawą wystawę minerałów i skamieniałości. Wśród eksponatów znalazł się m.in. ząb mamuta.

spotkaniePodczas Dnia Dinozaura w bibliotece miała miejsce premiera spektaklu teatralnego! LUFCIK NA KORBKĘ wykonał przedstawienie pt. TEO, ŚLĄSKI DINOZAUR w reżyserii Agnieszki Batóg. Główny bohater od razu podbił serce widzów, szczególnie tych najmłodszych.

spektakl

 

Przez cały dzień w bibliotece odbywały się warsztaty artystyczne. Dzięki zaangażowaniu instruktorek z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Gliwicach dzieci mogły uszyć przepiękne, pluszowe dinozaury. Przy warsztatowych stołach powstawały także koszulki z motywem dinozaura, tyranozaur z masy papierowej, filcowe dinozaury oraz odciski łap celofyza. W korytarzu stanęła ogromna jak kentrozaur plansza, na której najmłodsze dzieci rysowały ogromne gady.

zajęcia

zajęcia

Niezmiernie cieszy fakt, że Dzień Dinozaura ściągnął do biblioteki nie tylko fanów tych zwierząt, ale i geocacherów, którzy spotkali się, by wymienić się doświadczeniami, geocoinami lub by wspólnie wyruszyć na poszukiwanie skrytek w Gliwicach. Geocaching to zabawa polegająca na poszukiwaniu ukrytych w terenie „skarbów”, tzn. odpowiednio zabezpieczonych, wodoszczelnych pojemników zawierających m.in. dziennik wpisów, w których kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia. W Gliwicach jest ponad 100 takich skrytek!

zajęcia

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom i instytucjom, które pomogły nam w organizacji tego wydarzenia:

  • Muzeum Geologii Złóż im. Cz. Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii – za wypożyczenie eksponatów (w tym zęba mamuta!!!) oraz przygotowanie wspaniałej prelekcji o minerałach
  • Państwowemu Instytutowi Geologicznemu – Państwowemu Instytutowi Badawczemu, Oddziałowi Górnośląskiemu w Sosnowcu za wypożyczenie wspaniałego modelu kentrozaura
  • Lufcikowi na korbkę za moc artystycznych wrażeń!
  • Zespołowi Szkół im. Janusza Korczaka w Gliwicach za przygotowanie i przeprowadzenie wspaniałych warsztatów szycia dinozaurów
  • Gliwickiemu Zakładowi Aktywności Zawodowej za przygotowanie kolorowanek z dinozaurami dla najmłodszych uczestników
  • Pani Bożenie, Panu Pawłowi, Panu Krzysztofowi, Panu Tomaszowi i Panu Szymonowi – za inicjatywę, pomysły, wspaniałą współpracę i energię, którą zarażali nas od samego początku!

spotkania

Nadesłała: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach