sala

[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PAWŁOWICACH. FILIA W PIELGRZYMOWICACH

SPOTKANIA Z EMOCJAMI

obrazBiblioteka w Pielgrzymowicach wzięła udział w 9. edycji konkursu grantowego Fundacji BGK im. Steczkowskiego pt. „Na dobry początek!” i uzyskała dotację w wysokości ponad 9,6 tys. zł na zajęcia z dziećmi w wieku szkolnym. Spośród 577 wniosków nadesłanych na konkurs z całej Polski projekt biblioteki „Spotkania z emocjami – zabawy z elementami arteterapii” znalazł się w finałowej sześćdziesiątce.

W ramach działań projektowych odbędzie się półroczny cykl spotkań przeznaczonych dla 15-osobowej grupy uczniów szkoły podstawowej w wieku 7-8 lat oraz ich rodziców. Zaplanowano wycieczki na przedstawienia teatralne oraz zajęcia ogólnorozwojowe, arteterapeutyczne i artystyczne, a także warsztaty dla rodziców.

Celem projektu jest nauczenie dzieci wyrażania emocji poprzez różne formy ekspresji, zaprezentowanie  nowych sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu oraz rozwój kreatywnego myślenia. Dzięki zastosowaniu różnorodnych technik terapeutycznych, specjaliści prowadzący zajęcia pokażą dzieciom,  jak prawidłowo rozpoznawać uczucia i jak nad nimi panować. Mamy również nadzieję na zacieśnienie więzi między uczestnikami warsztatów a biblioteką i wzrost zainteresowania społeczności lokalnej tym, co się dzieje w bibliotece.

Podstawę projektu i punkt wyjścia prawie wszystkich zajęć stanowi seria książek o uczuciach Wojciecha Kołyszki. Hasłem przewodnim każdego spotkania jest inna emocja, wokół której organizowane są rozmaite aktywności: taneczne, rytmiczne, techniki dramy, zabawy klanzowe i wiele innych. Zajęcia prowadzą terapeuci, animatorzy i bibliotekarze, którzy w swoich działaniach stosują metody biblio, choreo i teatroterapii oraz techniki relaksacyjne.

Zajęcia są realizowane od 14 stycznia. Odbyło się już spotkanie wprowadzające „Kalejdoskop uczuć”,

zabawy

zabawy arteterapeutyczne: „Radość i wyspa HopSiup”

sala

 „Smutek i zaklęte miasto”

zajęcia

„Zachwyt oraz ochy! i achy!”

salasalaPonadto dzieci wzięły udział w warsztatach ceramicznych i plastycznych w pracowniach Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach.

zajecia

zajęcia

Wyjątkowym przedsięwzięciem, które udało się zrealizować w czasie ferii, były „żywe obrazy”. Dzieci wcieliły się w postaci ze słynnych obrazów znanych malarzy i pozowały do zdjęć w przygotowanych przez siebie strojach, z odpowiednimi rekwizytami. Efektem sesji zdjęciowej jest cykl wielkoformatowych fotografii, które będzie można zobaczyć już niedługo na wystawie w bibliotece.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Filia w Pielgrzymowicach. Projekt został dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”.

obraz

Nadesłała: Anna Krypczyk, Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach, Filia w Pielgrzymowicach