sala

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Najzabawniejszy czeski pisarz- Evžen Boček w raciborskiej bibliotece

spotkanieRzadko opuszcza swój zamek w Miloticach i unika spotkań autorskich a wczoraj po raz pierwszy gościł w Polsce. W dodatku w raciborskiej bibliotece! Autor „Ostatniej Arystokratki” – najzabawniejszej książki roku 2013, największego bestselleru literackiego ostatnich lat – Evžen Boček spotkał się ze swoimi polskimi czytelnikami.

To było spotkanie obowiązkowe dla wszystkich fanów czeskiego humoru! Przez ponad półtorej godziny Boček bawił publiczność biblioteki licznymi anegdotami na temat swoich książek jak i czeskich przywar. Moderatorem spotkania w bibliotece był tłumacz i wydawca Bočka w Polsce – Mirosław Śmigielski, który przeplatał spotkanie głośną lekturą fragmentów „Arystokartki w ukropie”.

Czytelnicy byli ciekawi między innymi, jak z kasztelana na zamku stał się jednym z najpopularniejszych czeskich pisarzy? „Jestem już starszym człowiekiem, budzę się o 4 rano, patrzę w sufit i… rozmyślam. A zimą na zamku to już w ogóle nie ma co robić. No to zacząłem pisać książki…” – żartował Boček.

sala

Autor „Ostatniej Arystokratki” podzielił się również z czytelnikami nazwiskami swoich ulubionych pisarzy, wyrażając przy tym zdumienie nad popularnością literatury czeskiej w Polsce – „U nas w Czechach, nawet nie wszystkie książki Kundery są tłumaczone i trudno spotkać kobietę, która lubi Szwejka!”.

Na koniec pisarz z przyjemnością podpisywał swoje książki, które można również wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Polecamy!

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu