spotkanie

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W BRUDZOWICACH

Wakacyjne zajęcia edukacyjne z „Akademią Pana Kleksa” w Filii Bibliotecznej w Brudzowicach

spotkanieW okresie od 28 czerwca do 19 lipca 2017 roku w filii bibliotecznej nr 1 w Brudzowicach odbywały się zajęcia edukacyjno-plastyczne pod nazwą „Z Akademią Pana Kleksa”. Zajęcia były realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Na skrzydłach przyjaźni” i odbywały się w poniedziałki, środy i piątki. W 10 spotkaniach wzięło udział 68 uczestników, a liczba poszczególnych dzieci biorących udział w różnych spotkaniach to 21 uczestników. 

Bibliowakacje to stały element działalności filii w Brudzowicach. W tym roku zajęcia edukacyjne opierały się na lekturze Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”. Każde zajęcia uczestnicy rozpoczynali od śpiewu filmowej piosenki „Witajcie w naszej bajce”. W pierwszym tygodniu uczniowie stworzyli furtki do bajek, które otwierał Adam Niezgódka, wzięli udział w konkursie na najciekawszą okładkę do książki oraz świetnie bawili się na świeżym powietrzu w gry i zabawy zespołowe. Drugi tydzień wakacyjnych spotkań rozpoczęliśmy od lekcji kleksografii oraz stworzenia makiety akademii pana Kleksa. Uczniowie wzięli również udział w pogadance na temat „Mój przyjaciel”, wysłuchali bajki Marii Molickiej „O dwóch ołówkach” oraz dzielili się swoimi doświadczeniami o relacjach przyjacielskich. Wzięli również udział w zabawie „Prawda czy fałsz?”, która przedstawiała pozytywne zachowania przyjaciela i negatywne  nieprzyjaciół. Kolejne spotkanie opierało się na podróży Adama Niezgódki do Psiego Raju, podczas którego uczestnicy wykonali podobizny swoich ukochanych psów. Następnie stworzyli piękne motyle, którymi fascynował się pan Kleks. Miała również miejsce nietypowa lekcja geografii,  która doskonale potwierdziła dużą wiedzę uczestników. Przy pomocy globusa sprawdziliśmy znajomość krajów, miast, mórz, rzek oraz ich położenie geograficzne.

spotkanie

W ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Na skrzydłach przyjaźni” miały miejsce spotkania z przedstawicielami różnych zawodów. Pierwsze poprowadził funkcjonariusz Policji z Dąbrowy Górniczej podkom. Piotr Peterek, który opowiedział uczestnikom o swojej pracy, jak również o bezpiecznym zachowaniu się nie tylko w domu, ale również w czasie wakacyjnych podróży. Szczególnym rozważaniom poddany został przypadek poszukiwania zaginionej osoby. Uczestnicy przedstawiali własne hipotezy oraz zastanawiali się, co mogło stać się z zaginionym. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań oraz zastanawiali się czy zawsze postępują zgodnie z zasadami bezpieczeństwa szczególnie w relacjach na portalach społecznościowych. Pielęgniarki Katarzyna Cesarz oraz Agnieszka Pióro przybyły do filii, aby przekazać uczestnikom wiele cennych informacji odnośnie zdrowego trybu życia, odpowiedniej diety czy higieny. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy prezentacji gości i zastanawialiśmy się nad naszymi nawykami żywieniowymi. Uczestnicy poznali również procedurę wykonywania testów alergicznych oraz jakie są najczęstsze przyczyny alergii.

prace

W kolejnym tygodniu uczestnicy wykonali podobiznę pana Kleksa zgodną z opisem książkowym oraz stworzyli guzikową grę szalonego nauczyciela akademii. Wykonali również szpaka Mateusza. Opierając się na głównej przesłance tegorocznych wakacji uczestnicy stworzyli również plakat pod nazwą „Jaki jestem? Jaka jestem?” przedstawiający własne cechy charakteru i wygląd. Uczestnicy wzięli ponadto udział w konkursie wiedzy pod nazwą „Pan Kleks zadaje pytania”, który potwierdził doskonałą znajomość lektury. „Kto mógł uczyć się w akademii?”, „Gdzie pan Kleks chował swe piegi?” czy „Na jakiej ulicy mieściła się Akademia Pana Kleksa?” to tylko niektóre z pytań, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy zajęć.

Na zakończenie uczestnicy wakacyjnych spotkań otrzymali dyplomy kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” oraz nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz pana Zdzisława Banasia. Zwycięzcy konkursu na najciekawszą okładkę do książki oraz konkursu wiedzy „Pan Kleks zadaje pytania” zostali uhonorowani dodatkowymi nagrodami książkowymi. Radny Miasta i Gminy Siewierz pan Jan Bańka razem z mieszkanką Brudzowic, tegoroczną maturzystką Karoliną Bendkowską na tą okazję przygotowali krótki recital z akompaniamentem gitary klasycznej. Pan Jan razem z uczestnikami wykonali kilka znanych utworów, a Karolina przekazała uczestnikom wiele informacji na temat gry na gitarze, jak zaczęła się jej przygoda z tym instrumentem, ile trwa jej nauka oraz czy trudno nauczyć się gry. Uczestnicy z uśmiechem i piegami na twarzy pożegnali kwiatami i własnoręcznie wykonanymi laurkami naszych miłych gości oraz tegoroczne wakacyjne warsztaty edukacyjne z „Akademią Pana Kleksa”, pełni zadowolenia, wiedzy o książce oraz nowych pomysłów na kolejne zajęcia w bibliotece.

Nadesłała: Paulina Peterek, Filia Biblioteczna w Brudzowicach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu