puszcza

[Relacja] MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PSZCZYNIE

Wakacyjne chwile w bibliotece – podsumowanie zajęć

wakacjeCentrala Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie w piątek 11 sierpnia zakończyła wakacyjne zajęcia dla dzieci. Nasi podopieczni w dniach 31.07 – 11.08 spotkali się 6 razy. W sumie w spotkaniach udział wzięło 72 osoby.  Główną tematyką tegorocznych „Wakacyjnych chwil w Bibliotece” była historia regionu ale mieliśmy również możliwość poznania odleglejszych krain.

31 lipca – dzieci poznawały historię Pszczyny. Pani prowadząca – Katarzyna Pławecka przybliżyła im historię miasta a także pełniła rolę przewodnika, oprowadzając od bramy do bramy naszego miasta z przeszłości. Na pamiątkę spotkania, uczestnicy wykonywali z gliny mapę lub herb Pszczyny.

herb

1 sierpnia – znów przenieśliśmy się w czasie, tym razem za pośrednictwem pani Jadwigi Szymik. Nasz gość odwiedził dzieci w tradycyjnym śląskim stroju kobiecym, ubarwił zajęcia historyjką po naszymu o ziemniaku i strasznym dziedzicu, przybliżał dawne tradycje, gdy i zwyczaje a także pomagał w zajęciach plastycznych, a czasie których  uczestnicy ze skrawków materiałów ubierali modeli w tradycyjne śląskie stroje.

strój

4 sierpnia – był dniem w terenie. Odkrywaliśmy magię ziół z Panią Elżbietą Czarnynogą w Skansenie – Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Każde dziecko wąchało, dotykało i poznawało zdrowotne i kulinarne wartości roślin.

puszcza

7 sierpnia – w Bibliotece powiało grozą. W tym dniu, dzieci pod okiem prowadzącej – Ewy Pali, wykonywały podobizny duchów i straszydeł zamieszkujących ziemie pszczyńskie. Gizdy, beboki, maludy, utopce i inne strachy poznawaliśmy dzięki barwnym opisom pochodzącym z publikacji „Dziedzictwo historyczno-kulturowe ziemi pszczyńskiej. Podróż przez cztery pory roku” autorstwa Haliny Nocoń, Katarzyny Pławeckiej i Zofii Szołdry.  W przerwie ponadto graliśmy i bawiliśmy się w dawne śląskie gry i zabawy oraz poznawaliśmy przez memory GRYFNE śląskie słowa.

zajęcia

 

Duchy można podziwiać przy okazji wizyty w oddziale dla dzieci przy ul. Piastowskiej 1.

9 sierpnia – w tym upalnym dniu dzieci wraz z gośćmi – FUNDACJĄ JESTEM TU – przeniosły się     na czarny ląd. Wraz z Paniami Beatą Bąk-Ścierską oraz Marzeną Szary nasi podopieczni  poznawali kulturę, zwyczaje oraz rozrywki afrykańskich dzieci. Na pamiątkę spotkania wykonaliśmy wspólnie eko-żyrafę z butelek PET. Zwierzątko można jeszcze spotkać w bibliotece.

butelki

11 sierpnia – na szóstym, ostatnim spotkaniu znów mieliśmy gościa. Tym razem była to pani Maria Bartas. Każde dziecko wykonało projekt koszulki, które potem nanosiło na materiał. Powstały przepiękne prace – sporo uczestników ujawniło swe talenty artystyczne oraz poczucie humoru.

zajęcia

Bardzo dziękujemy wszystkim wyżej wymienionym prowadzącym i instytucjom: FUNDACJI JESTEM TU, Powiatowemu Ognisku Pracy Pozaszkolnej oraz  Skansenowi – Zagroda Wsi Pszczyńskiej, które przyczyniły się do przeprowadzenia tegorocznych „Wakacyjnych chwil w Bibliotece”.

Nadesłała: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie