stół

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

Sobota z Wyspiańskim

stółW tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu wraz z czytelnikami przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji publicznego czytania wybitnych dzieł literackich, pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. 2 września br. w sobotnie przedpołudnie, przy weselnym stole w remizie OSP na Siewierskim Rynku, w klimat epoki opisanej w dramacie, wprowadzali czytelników znakomici Goście: Radna Rady Powiatu Będzińskiego Lidia Maltazar-Czerczak, Radni Rady Miejskiej w Siewierzu Celina Janas, Joanna Krzykawska, Jan Bańka, Sołtys i Radna Rady Miejskiej w Siewierzu Alicja Bieniek, Sołtys Brudzowic Lidia Kieras, nauczyciele Kazimiera Banaś i Barbara Pawińska, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu Jadwiga Sroka, przedstawiciel Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego Marcin Machura, przedstawiciel Rycerzy Kolumba Tomasz Bańka, Krzysztof Kolasa, Jadwiga Piechowska, Agata Bańska, Aleksandra Kolasa oraz bibliotekarze MGBP w Siewierzu: Justyna Madejska i Olga Wykusz. Do wysłuchania kolejnych scen dramatu zapraszała Paulina Peterek.  Goście fantastycznie oddali nastrój bronowickiego wesela i wcielili się w poszczególne role dramatu, dzięki czemu spotkanie było interesujące, wzruszające i pełne ciepłego humoru.

dyskusja

Wśród publiczności nie zabrakło Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Dariusza Waluszczyka wraz z Małżonką, radnych Rady Miejskiej w Siewierzu, nauczycieli, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawicieli Związku  Emerytów Rencistów i Inwalidów w Siewierzu, młodzieży, czytelników, mieszkańców Gminy Siewierz, sympatyków biblioteki.

stół

„Narodowe czytanie” to przedsięwzięcie zainicjowane w 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta RP. W ramach akcji czytano już „Pana Tadeusza”, dzieła Fredry, Trylogię,  „Lalkę” oraz  „Quo vadis”.  Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania. Dzieło konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego. „Wesele” jest jednym  z wielu ponadczasowych dzieł literatury polskiej. Inspiracją do jego napisania były zaślubiny poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Premiera „Wesela” miała miejsce w krakowskim Teatrze Miejskim w marcu 1901roku. Dramat Wyspiańskiego przetłumaczono dotychczas na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się przeszło 120 wydań tego dzieła.

stół

Całemu wydarzeniu towarzyszyła, przygotowana przez pracowników biblioteki, piękna wystawa prezentująca literacki i malarski dorobek Wyspiańskiego. Osoby chętne mogły również spróbować swoich sił w konkursie wiedzy o życiu i twórczości tego wszechstronnego poety i malarza. Czytelnicy, którzy w ramach Narodowego Czytania przynieśli ze sobą egzemplarz „Wesela” lub inne dzieło Wyspiańskiego mieli okazję umieścić w książce okolicznościowy stempel upamiętniający to wyjątkowe wydarzenie. Na zakończenie spotkania weselni Goście zostali zaproszeni do degustacji siewierskiego chleba, ciast i innych siewierskich przysmaków. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz zakładkę, na której z jednej  strony znajdował się motyw „Wesela”, a z drugiej widniała pieczęć, którą biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP.

gablota

Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za wspólne czytanie „Wesela”, mamy nadzieję, że był to dla Państwa czas inspirujących refleksji oraz okazja aby umocnić się w przekonaniu, że publiczne czytanie to świetny sposób nie tylko na promowanie czytelnictwa, ale także na przypomnienie ponadczasowych dzieł pięknej polskiej literatury.

Nadesłała: M. Szlachta, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu