[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

O sztuce z Ewą Jałochowską w raciborskiej bibliotece

sztukaO tym, że sztuka może być walką opowiedziała w raciborskiej bibliotece Ewa Jałochowska-historyk sztuki i autorka książek „Historia sztuki dla dzieci i rodziców” i „Duchy Singapury”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Niepokorne / Niezwykłe realizowanego przez filie biblioteczne w Studziennej, Ocicach i na Płoni z okazji Roku Praw Kobiet 2018.

Wykład rozpoczął się od refleksji nad indeksem osobowym w książce Jana Białostockiego „Sztuka cenniejsza niż złoto”- pozycji obowiązkowej każdego studenta historii sztuki. Książka ma ambicję opowiedzieć czytelnikowi o sztuce europejskiej a jednak w jej indeksie znajdziemy tylko jedną kobietę artystkę (tego zaszczytu doznała Olga Boznańska). Czy tak naprawdę przedstawia się artystyczny panteon? Czy w całej historii sztuki rolę kobiet możemy ograniczyć do muz i modelek?

malarstwoWykład „Walka kobiet o prawo do tworzenia w świecie mężczyzn” pokazał jedynie wyimek z dziejów całego zastępu kobiet, które walczyły pędzlem i rzeźbiarskim dłutem z więzami społecznych wymagań wobec ich płci. A przecież już prehistoryczne odciski dłoni w jaskiniach udowadniają, że kobiety tworzyły sztukę od zawsze.

spotkanie

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas piątych z ZSP nr 2, ZSP nr 3 i ZSP nr 4.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu