[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Europa i zagrożenie atomowe

spotkanieCzasy mamy dziś niespokojne. Popularny w latach 90. pogląd o końcu historii dziś odchodzi do lamusa, powracają zaś dawne napięcia na linii Wschód-Zachód. Dodatkowo niepokoi fakt, iż obie strony owych geopolitycznych napięć dysponują bronią atomową.

Kolejny historyczny wykład dra Marcina Janeczka, który odbył się 23 maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu, z powodzeniem wpisał się w panujące obecnie nastroje. Jego temat brzmiał bowiem „Europa i zagrożenie atomowe”. Dr Janeczek przedstawił w nim kulisy pierwszego w dziejach militarnego użycia broni jądrowej, które miało miejsce w 1945 roku w Hiroszimie i Nagasaki.

Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat okoliczności zakończenia II wojny światowej w Europie i w Azji oraz powojennych losów niemieckich naukowców, którzy w ogromnym stopniu wsparli postęp techniczny i militarny w krajach alianckich.

Wreszcie, dowiedzieliśmy się co nieco na temat obecności broni atomowej na terenie Polski oraz o konsekwencjach, jakie z tym faktem się dla nas wiązały. Nie zabrakło oczywiście rozważań nad współczesną geopolityką i sytuacji Polski w zmieniającym się świecie.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu