[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. DR W.BIEGAŃSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

 

Spotkanie z Agnieszką Frączek

czest3Dnia 5 grudnia Filię nr 7 Biblioteki Publicznej w Częstochowie odwiedziła autorka książek dla dzieci Agnieszka Frączek – doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf. Pisarka, za pośrednictwem wesołych i rymowanych wierszy, popularyzuje wiedzę o współczesnym języku polskim.

Pisze o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka), homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie) i idiomach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom). Walczy z błędami językowymi (Byk jak byk) i uczy kultury słowa. Jest osobą niezwykle skromną, radosną i otwartą. Jest również wielką miłośniczką psów i kotów.

czest1
Na spotkanie autorskie przybyli uczniowie klas I-III SP nr 19, SP nr 32, SP nr 34 oraz SPSK. Dla wielu z nich spotkanie było szczególne również dlatego, że z rąk zaproszonej pisarki otrzymali dyplomy i nagrody, które zdobyli w konkursach (literackim i plastycznym) dotyczących jej wierszy.

czest4Pani Agnieszka błyskawicznie nawiązała kontakt z publicznością i przeczytała kilka swoich wierszy, którymi wszystkim zebranym zwróciła uwagę na czystość języka ojczystego, poprawną wymowę i najczęściej popełniane błędy. Była to, zdaniem dzieci, najciekawsza lekcja języka polskiego w jakiej brali udział. Pani Agnieszka bardzo spokojnie i życzliwie wyjaśniała zawiłości gramatyki i ortografii oraz gorąco zachęcała do częstego zaglądania do słowników. Na zakończenie spotkania rozdawała autografy i pamiątkowe wpisy do książek. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś nas odwiedzi.
Nadesłała: Irmina Młynarczyk,  Biblioteka Publiczna w Częstochowie