[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Neurotyczne kino naszych czasów

kino28 grudnia odbyło się ostatnie w minionym roku spotkanie Klubu Filmowego „Kultura z Wysokiego Piętra” Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu. Spotkanie, zatytułowane „Neurotyczne kino naszych czasów”, poświęcone było twórczości filmowej Woody’ego Allena, z naciskiem na ten nurt jego twórczości, który przyniósł mu największą popularność. Nurt ten obejmuje filmy, w których Allen wciela się w postacie neurotyczne: są to najczęściej artyści i intelektualiści, których zwichrowana psychika wpływa zarówno na ich życie zawodowe, jak i osobiste, zwłaszcza na życie erotyczne.

Podczas spotkania obejrzeliśmy film „Przejrzeć Harry’ego” z 1997 roku, który stanowi jedno z najbardziej „Allenowskich” dzieł reżysera. Jego bohaterem jest nowojorski pisarz Harry Block, który przechodzi kryzys twórczy, i – jak się łatwo domyślić – jest neurotykiem i hipochondrykiem. Do tego ma brzydki zwyczaj włączania do swoich dzieł literackich motywów i postaci wziętych z jego osobistego życia.

Oczywiście, nie polepsza to jego i tak już zagmatwanych relacji z kobietami, które wbrew swej woli stają się bohaterkami jego książek. Pewnego dnia zostaje zaproszony przez uczelnię, w której się kształcił, na ceremonię uhonorowania go za jego twórczość. Niestety brakuje mu bliskiej osoby, która mogłaby mu towarzyszyć w uroczystości. Przypadek sprawia, że jedyną kobietą, z którą nie jest skonfliktowany i która może znieść jego trudny charakter, okazuje się czarnoskóra prostytutka Cookie.

Towarzyszy ona Blockowi w drodze na uczelnię , służąc mu radą i dając chwilową ulgę od dręczących go niepokojów. Dołącza do nich także syn Harry’ego, Hilliard oraz znajomy Richard. Wyprawa ta odmieni życie Blocka i pozwoli mu powrócić do twórczej formy.

Projekcję filmu poprzedziło krótkie słowo wstępne, zaś po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem wszystkich widzów.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu