[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH

„O tolerancji, akceptacji i empatii…” w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych

spotkanieW ramach cyklu „Szlakiem lektur szkolnych” odbyła się lekcja biblioteczna, w której uczestniczyli uczniowie klasy II SP w Wojkowicach Kościelnych. Podczas lekcji omawialiśmy lekturę „Czarna owieczka” Jana Grabowskiego, która porusza kilka ważnych tematów. Autor z humorem i bez moralizatorskiego tonu uczy tolerancji, empatii oraz szacunku dla innych.  rysunek

To bajka, która w piękny sposób pokazuje przyjaźń między ludźmi i zwierzętami. Stała się również pretekstem do rozmowy o posiadaniu pupila, o obowiązkach z tym związanych. Historia owieczki, która prawie zamieniła się w psa bardzo uczniów wciągnęła i strasznie rozbawiła, dlatego dzieci w bardzo aktywny i żywiołowy sposób opowiadały o swoich zwierzakach, o tym jak rozumieją pojęcia tolerancja, akceptacja, szacunek i empatia.

Podczas zajęć uczniowie rysowali, kolorowali, rozwiązywali testy, zagadki i rebusy. Następnie dzieci stworzyły własną autorską okładkę do książki „Czarna owieczka”. A na zakończenie lekcji wszyscy zdecydowanie uznali, że morał, który płynie: „Trzeba każdemu pozwolić być tym, czym jest! (…) — I kochać go takim, jakim jest!” jest jak najbardziej prawdziwy i warty stosowania w życiu.

spotkanie

 

Nadesłała: Marzena Wacławek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, Filia biblioteczna Wojkowice Kościelne