[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Opowieści o książkach Magdaleny Majcher

pisarkaŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich stał się okazją do wyjątkowych rozmów o literaturze, książkach i inspiracjach literackich. W tym dniu gościliśmy Magdalenę Majcher – autorkę wielu znakomitych książek.

Autorka w swoich książkach pisze o życiu bez zbędnego upiększania go. Przedstawia świat ze wszystkimi ułomnościami. Z detektywistyczną drobiazgowością tropi ludzkie niedoskonałości i czyni motywem swoich książek.

Jeden wieczór w Paradise, Cud grudniowej nocy, Matka mojej córki, Stan nie! błogosławiony, W cieniu tamtych dni, Wszystkie pory uczuć: Wiosna, Lato, Jesień, Zima, Jeszcze jeden uśmiech – to tytuły książek, które przenoszą czytelnika w świat tematów trudnych, emocjonalnych, dotykających każdej sfery naszego życia. Żałoba, depresja poporodowa, zaginięcie bliskiej osoby, adopcja czy dziecko z alkoholowym zespołem płodowym FAS, to zagadnienia wobec których nie można być obojętnym. Nie możemy bowiem udawać, że takie problemy nie istnieją. O tym dobitnie przypomina w autorka.

gość

Wszystkie książki Magdaleny Majcher są wyjątkowe, prawdziwe i zaskakujące. Podczas moderowanego spotkania autorka opowiedziała czytelnikom o swoim pisarstwie, o wyjątkowości każdej z napisanych książek i niecodziennych tematach. Zaprezentowała typ kobiety mocno stąpającej po ziemi, zdecydowanej, a jednocześnie bardzo otwartej, nowatorskiej i wrażliwej. Dała się poznać jako miłośniczka historii, nadmorskich klimatów i pasjonatka poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którego zresztą wspomina w swojej książce W cieniu tamtych dni.

O tym, że autorka umie i lubi zaskakiwać czytelników, nie trzeba było nikomu przypominać. Spotkanie autorskie zbiegło się też z promocją jej najnowszej książki. Obcy powiew wiatru to pierwszy tom Sagi nadmorskiej. Autorka zaskoczyła czytelników kolejną historycznie trudną tematyką. Wołyń nie przynosi bowiem pozytywnych skojarzeń. Magdalena Majcher ubrała go w emocje, przeżycia swoich bohaterów. Wobec tej książki nie przechodzi się obojętnie, pamięta się ją bardzo długo. To książka, wobec której czytelnik musi zastosować pewną pokorę odbioru.

gość

Autorka opisuje w niej trudny czas – miłości, przyjaźni, sąsiedzkiej pomocy, w który niespodziewanie wkrada się wojna. Czas zupełnego zniszczenia tożsamości, więzi międzyludzkich. Nikt bowiem nie wie, kto w końcu jest wrogiem, a kto przyjacielem, komu można zaufać? Jest to ogromna dawka emocji i smutku. Obrazowo skomponowane opisy działają na wszystkie nasze zmysły. Spotkanie dostarczyło ludziom wiedzę z rozmaitych dziedzin. Zachęciło do lektury książek Magdaleny Majcher. Udowodniło, że jeżeli się czegoś bardzo pragnie, to należy do tego uparcie dążyć.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu