[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Cokolwiek wybierzesz…. Spotkanie z Jakubem Szamałkiem w bibliotece

autorMówi się, że to najgorętsze nazwisko w świecie literatury tego roku! Scenarzysta gry „Wiedźmin”, autor thrillera „Cokolwiek wybierzesz” – Jakub Szamałek odwiedził raciborską bibliotekę, gdzie spotkał się ze swoimi czytelnikami.

Jego najnowsza powieść – przeszywający thriller „Cokolwiek wybierzesz” – to pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, w której autor przekonująco rysuje postaci uwikłane w medialną machinę, znakomicie tworząc nastrój zbliżającej się katastrofy – i to w dodatku takiej, która zagrażać może każdemu z nas… każdego dnia! Doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge piszący wciągający thriller o cyberprzestępczości? Na początku Szamałek wytłumaczył się ze swojej osobliwej ścieżki kariery. „Z archeologii zrezygnowałem, bo potrzebowałem jednak czegoś bardziej ekscytującego!”- mówił w trakcie spotkania.

Gość biblioteki podzielił się z publicznością pikantnymi anegdotami ze świata Internetu m.in. mówił o coraz powszechniejszym wycieku danych (średnio raz w tygodniu!), grupach, które na podstawie selfie rozszyfrowują najpilniej strzeżone informacje czy „diagnostyki” wyszukiwarek, które wiedzą szybciej od nas i od lekarzy z jaką chorobą się borykamy. Brzmi jak sci-fi? Nie, to dzieje się tu i teraz!

spotkanie

Najważniejsze pytanie jakie padło z widowni, to oczywiście „kiedy druga część przygód Julity Wójcickiej”? Autor zapewnił, że intensywnie nad nią pracuje a książki możemy spodziewać się jesienią. Publiczność była także ciekawa, skąd pisarz ma tak bogatą wiedzę na temat cyberprzestrzeni. I chociaż Szamałek dość wyczerpująco odpowiedział na to pytanie, przypomniał jednocześnie za mottem z okładki najnowszej powieści, że „czasami lepiej nie wiedzieć kto steruje Twoim życiem”.

Książkę „Cokolwiek wybierzesz” oraz trylogię kryminalną o ateńskim detektywie Leocharesie można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Zachęcamy do lektury!

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu