[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU. FILIA NA OSTROGU

Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu z wizytą w Armenii

kubkiTo tutaj spotykają się historia i teraźniejszość, ogromna bieda i bogactwo. I tylko na tej ziemi tak wspaniale splatają się ze sobą kultura wschodnia i chrześcijaństwo. O Armenii – kolebce ludzkości, kraju ogromnych kontrastów opowiadała w bibliotece na Ostrogu rodowita Ormianka Artsvik Nersesyan, mieszkająca wraz z rodziną od 7 lat w Raciborzu.

Na początku Artsvik Nersesyan pokazała uroki stolicy Armenii – Erywania, w którym mieszka niemal połowa mieszkańców kraju. Szczególne wrażenie na publiczności zrobił budynek Instytutu Matenadaran, w którym Ormianie, zabezpieczając spuściznę swojego narodu, ukryli 17 tysięcy manuskryptów, ksiąg i starodruków. Armenia jest kolebką ludzkości a pierwsza wzmianka o niej ma 4000 lat. Jest to też pierwsze chrześcijańskie państwo.

rekwizyty Pani Artsvik opowiadała także o tym co jedzą Ormianie, podkreślając że tak słodkich moreli nie można spotkać w żadnym innym kraju na świecie. Przyznała, że cała jej rodzina została bardzo ciepło przyjęta w Polsce – na spotkaniu była obecna m.in. starsza córka Irina, która  stwierdziła, że nie chciałaby wrócić na stałe do Armenii. Na koniec pani Nersesyan pokazywała pamiątki z Armenii, w tym oryginalne książki i pięknie wyszywane torby.

spotkaniespotkanie

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu