[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Dyskusyjny Klub Książki W cieniu tamtych dni

DkkRodzinna tajemnica i powstańcza miłość, to tematyka książki Magdaleny Majcher W cieniu tamtych dni. Z taką lekturą przyszło się zmierzyć Paniom z Dyskusyjnego Klubu Książki Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu.

Obok tej książki nie przechodzi się obojętnie. To lektura, która niesie w sobie przesłanie i pewnego rodzaju edukacyjną misję pamięci. Te wyjątkowo bolesne karty z naszej historii wstrząsają, bo są do bólu prawdziwe. Wyzwalają całą gamę rozmaitych uczuć, emocji. Skłaniają do zadumy i są próbą zwrócenia uwagi na historyczne zawirowania naszego kraju. Przypadkowo znaleziona opaska powstańcza oraz listy, stają się motywem do poszukiwań i poznania tajemnicy kładącej się cieniem na życiu, na losach całej rodziny. Okazuje się, że czasami mało wiemy o życiu najbliższych nas osób. Czasami żyjemy pozorami, bez względu na popełnione w przeszłości grzeszki.

W przedmowie książki Magdaleny Majcher przytoczono słowa autorstwa Jodi Picoult, które właściwie oddaje całą istotę przeszłości: W historii nie chodzi o daty, miejsca i wojny. Chodzi o ludzi. Jest to książka hołd, przestroga przed wojną. Cała książka Magdaleny Majcher jest książką o ludziach, o ich tajemnicach, trudnej przeszłości. Historia została tutaj pięknie ubrana w emocje. Pozwoliła czytelnikom przeżywać wahania i niepokoje bohaterów. Nie mamy wpływu na miejsce ani czas w którym się rodzimy, mamy natomiast wpływ na nasze życie. Książka dedykowana pamięci powstańców i cywilów poległych w Warszawie.

DKK

Autorka zwraca szczególną uwagę na słowo patriotyzm. Zadaje pytanie: Czy współczesna młodzież zdobyłaby się na taki heroizm jak ich rówieśnicy ponad siedemdziesiąt lat temu? W jej ujęciu jest to bardzo trudny patriotyzm, skłaniający do dyskusji. Podsumowaniem zmagań powstańczych o których autorka pisze, mogą stać się słowa z wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Z głową na karabinie.

Czytelniczki zaskoczyło nowoczesne ujęcie bohaterki książki. Emilia nie jest bowiem typową sędziwą staruszką. Pojawia się zawsze w oparach papierosowego dymu i zawsze zna odpowiedź nawet na najbardziej trudne pytania. Doskonale opowiada o tym co przeżyła, mówi o miłości, o życiu.

Książka spotkała się z pozytywnymi opiniami wszystkich Pań. Kolejne spotkanie już 18.06.2019 roku.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu