[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

JAPOŃSKIE WAKACJE W BIBLIOTECE

wakacjeOd 1 do 17 lipca 2019 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbywały się zajęcia edukacyjno-plastyczne pod hasłem „Japońskie wakacje” oraz pod hasłem „Chce mi się chcieć!” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Podczas zajęć dzieci poznawały kulturę Japonii oraz szukały w sobie i rozwijały różne talenty.

W zajęciach uczestniczyło 51 dzieci, a łączna frekwencja wyniosła 194 odwiedziny. Dzieci wykonały wiele pięknych prac plastycznych, które przybliżyły im kulturę Japonii, pozwoliły poznać ten odległy kraj i życie jego mieszkańców.

W ramach zajęć powstały znaczki pocztowe z elementami charakterystycznymi dla tego kraju jak góra Fuji, kwiaty kwitnącej wiśni, drzewo bonsai, żurawie czy pagody. Uczestnicy wykonali papierowe torby i obrazki  z japońskimi elementami.

spotkanie

Z Japonią kojarzy się też sztuka składania papieru origami oraz kirigami. Za najbardziej charakterystyczny przykład uchodzi żuraw. I mnóstwo takich papierowych żurawi po warsztatach z origami ozdobiło bibliotekę. Podczas zajęć dzieci zgłębiały też tajniki kuchni japońskiej, by następnie wymyślić samemu zdrowe apetyczne danie, jaki mogłyby podać gościowi z Japonii.

Tradycyjny strój japoński to kimono, więc każdy mógł zabawić się w projektanta mody i takie kimono zaprojektować oraz klapki japonki. Powstały maski gejsz i samurajów.  Dzieci wykonały też parasolki, wachlarze.

Młodzi czytelnicy poznawali też japoński język, popularne grzecznościowe zwroty, by  potem  zapisać po japońsku swoje imię i nazwisko i je odczytać. Przysporzyło to dzieciom ogromną frajdę. Uczestnicy zajęć próbowali również swoich sił w rozwiązywaniu kojarzącego się z Japonią sudoku w wersji dziecięcej.

zajęcia

Jedną z tradycji japońskich są obchody dnia dziecka i wykonywanie z tej okazji specjalnych latawców Koinobori. Dzieci  zrobiły własne latawce, pamiętając o właściwym kolorowaniu ryb i zachowaniu ich odpowiedniej kolejności. Wysłuchały także pogadanki o tym, jak japońskie dzieci są posłuszne dorosłym.

Z Japonii wywodzi się również papierowy teatrzyk kamishibai. Dzieci zaprojektowały własne teatrzyki i wymyślały opowieści o poszukiwaniu talentów.

Każdy kraj ma swoje obyczaje i tradycje. W Japonii do takich należy ceremonia przygotowywania picia herbaty. Podczas zajęć powstały piękne papierowe dzbanki i filiżanki. A następnie wszyscy uczestnicy siadając wkoło uczestniczyli w ceremonii picia herbaty słuchając opowieści Aliny Gierun „Każdy talent”.

 

Podczas finałowego spotkania na zakończenie „Japońskich Wakacji” dzieci próbowały zgłębić sztukę posługiwania się pałeczkami.

Finał „Japońskich wakacji” w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Siewierz Barbara Nowak, przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu Karina Las. W trakcie spotkania odbyła się ceremonia wspólnego picia herbaty, w której uczestniczyli zaproszeni goście i dzieci.  Wszyscy wysłuchali opowieści o wdzięcznym żurawiu, wspólnie też odgadywali, co należy robić, aby być zdrowym i szczęśliwym.

Uczestnicy wakacyjnych spotkań i laureaci konkursów plastycznych otrzymali pamiątkowe dyplomy, pisaki i kredki, które wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.

Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś pogratulował dzieciom ciekawie spędzonego czasu w bibliotece, podziękował za przygotowanie dla nich wakacyjnej oferty, podkreślił, że Japonia to piękny i interesujący kraj. Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz Zdzisławowi Banasiowi za ufundowanie nagród dla uczestników wakacyjnych zajęć.

Z prac plastycznych wykonanych przez dzieci podczas „Japońskich wakacji” powstała barwna i ciekawa wystawa.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk-MGBP Siewierz