[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Wieczorek Zaolziański

IMG_4051Dnia 19 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle odbyło się niezwykłe spotkanie. Był to Wieczorek Zaolziański, w którym uczestniczyło dwóch autorów związanych z ziemią za Olzą. Czytano poezję i prozę, a potem dyskutowano o obecnej sytuacji Polaków mieszkających za Stożkiem i Soszowem.


W podwójnym spotkaniu autorskim w bibliotece udział wzięli: Jarosław jot-Drużycki – etnograf i dziennikarz z Warszawy oraz Marek Słowiaczek – poeta z Boconowic koło Jabłonkowa. Obaj wydali swoje debiutanckie książki w grudniu 2014 roku i obie są ważne dla Zaolzia. Jarosław jot-Drużycki w swojej pracy zatytułowanej „Hospicjum Zaolzie” stawia tezę, że polskość za Olzą umiera, Marek Słowiaczek poprzez swoją twórczość w literackim języku polskim jest żywym tej tezy zaprzeczeniem, podobnie jak ilustratorka jego tomiku poetyckiego pt. „Cisza skrzydeł” – malarka i rzeźbiarka Blanka Suszka-Szczuka. Obaj Autorzy udzielili wywiadów i odpowiadali na pytania z sali, podpisywali również swoje książki, w które można było się zaopatrzyć na miejscu.

IMG_4093 (2)
Publiczność nie tylko dopisała, ale aktywnie uczestniczyła w dyskusji, dzieląc się swoimi doświadczeniami z wyjazdów na Zaolzie. Wiele osób wyszło ze spotkania z książkami i autografami. Biblioteka serdecznie poleca lekturę obu dzieł, które już dostępne są w wypożyczalni dla dorosłych oraz w księgarniach.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna, Wisła