[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

FERIE PO EUROPEJSKU W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

DSCN3143W okresie ferii zimowych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyły się zajęcia plastyczno-literacko-ruchowe pod hasłem „Ferie po europejsku”. Zajęcia, które odbywały się w poniedziałki, wtorki i środy , cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci.

 

Wzięło w nich udział 47 osób, a łączna frekwencja wyniosła 144 odwiedzin. Wśród uczestników były dzieci z terenu Siewierza, podopieczni z Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie Filia Siewierz i Pracowni Umiejętności Społecznych i Aktywizacji Zawodowej w Będzinie Filia w Gołuchowicach wraz z opiekunami.

Każdy dzień zajęć poświęcony był innemu europejskiemu miastu. Uczestnicy wykonując różne prace plastyczne poszerzali swoją wiedzę o danym mieście, kolorowali flagi wszystkich państw, których dotyczyły zajęcia. Pierwszym przystankiem była Wenecja. Powstało szereg pięknych, błyszczących masek karnawałowych oraz gondole, papierowe pizze.

DSCN3148Kolejnym przystankiem był Paryż. Paryż to stolica mody, w związku z tym papierowe modelki zostały ubrane w piękne, wizytowe stroje. Każdy z uczestników wykonał makietę wieży Eiffla.

W środę uczestnicy poznawali bliżej Barcelonę. Powstały herby klubów piłkarskich, tancerki flamenco, wachlarze, obrazki z corridy i nowe „wersje” obrazów słynnego malarza hiszpańskiego Pablo Picasso. Sala w bibliotece tego dnia wypełniła się przepięknymi papierowymi baletnicami, które przyozdobiły bibliotekę.

Poniedziałek poświęcony był zgłębianiu wiedzy o stolicy Austrii -Wiedniu. Wśród prac powstałych tego dnia były portrety księżniczki Sissi, bałwanki zjeżdżające na nartach i walentynkowe, uskrzydlone serca.

W dzień grecki dzieci ozdabiały papierowe greckie wazy według własnych pomysłów, tworzyły wieńce laurowe na głowę, kolorowały obrazki związane z mitologią. Był to również Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczestnicy dowiedzieli się , na co zwracać uwagę korzystając z Internetu.

W ostatni dzień odbyło się uroczyste zakończenie zajęć. W ramach akcji „Uniwersytet

Trzeciego Wieku dla dzieci”, jego przedstawiciele Celina Janas i Jan Bańka, przeczytali dzieciom teksty Juliana Tuwima, wspaniale je interpretując i włączając dzieci do wspólnej zabawy, a Gabriela Rutkowska wspólnie z dziećmi zainscenizowała „Rzepkę”. Dzieci naśladowały odgłosy ptaków z „Ptasiego radia”, odszukiwały litery podczas czytania „Abecadła”. Jan Bańka wykonał dla dzieci „śpiewaną” wersję „ Bambo”. Czytanie wierszy połączone z zabawą sprawiło dzieciom wiele radości. Było to pierwsze z cyklicznych spotkań, które będą się odbywać co miesiąc w bibliotece. Kolejne będzie miało miejsce w dniu 6 marca o godzinie 16.00, na które zapraszamy dzieci.

Do biblioteki przybyły również przedstawicielki Nadleśnictwa Siewierz: Agnieszka Woźniak-Majewska i Anna Szydłowska, które opowiedziały dzieciom o obyczajach zwierząt, jak należy się nimi opiekować, odróżniać je po wydawanych odgłosach. Nie zabrakło leśnego koła fortuny i odgadywania zagadek, w którym prawidłowe odpowiedzi nagradzane były drobnymi leśnymi upominkami.

DSCN3208

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki i soczki. Z prac plastycznych powstała piękna wystawa, a papierowe baletnice ozdobiły biblioteczne żyrandole.

DSCN3234

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Siewierz